View Single Post
  #21  
Vechi 26.10.2008, 08:39:30
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Am o dragoste deosebita fata de Sf Nicolae care, in doua randuri, mi-a aratat care-i sunt puterile. [/COLOR]
[COLOR=green]Iata ce mi s-a intamplat.[/COLOR]


[COLOR=green]Să nu furi[/COLOR]


[COLOR=green]A opta poruncă a decalogului spune: să nu furi…[/COLOR]
[COLOR=green]Întotdeauna am detestat furtul și minciuna.[/COLOR]
[COLOR=green]************************************************** ** [/COLOR]
[COLOR=green]Și totuși, era să se întâmple…[/COLOR]
[COLOR=green]Cred că trecuse de 5 dimineața când am adormit din nou. Eram în vacanța de iarnă și puteam dormi fără grijă până târziu. [/COLOR]
[COLOR=green]Am avut un vis. [/COLOR]
[COLOR=green]Se făcea că sunt din nou studentă și mă aflam în fața căminului în care locuisem în perioada studenției. La toate ferestrele, mă refer la cele de la etaj, erau grătare pe care, de obicei, noi, studenții țineam iarna mâncarea la rece, pentru că pe atunci, nu aveam frigidere în cameră. [/COLOR]
[COLOR=green]În visul meu erau grătare și la camerele de la parter. M-am apropiat încet de un grătar aflat la o cameră de la parter, am privit în interior și am văzut o mulțime de tacâmuri, frumos lucrate și strălucitoare. Am hotărât că aveam nevoie de ele. Hoțește, am privit în jur, nu era nimeni să mă vadă, și iute am băgat mâna să iau, să fur cât cuprinde… [/COLOR]
[COLOR=green]Când am scos mâna, în loc de tacâmurile la care râvnisem cu lăcomie, aveam icoana Sfântului Nicolae… M-am speriat, am tresărit în somn, am murmurat un „ Iartă-mă” sau „ Nu mai fac niciodată”, nu-mi amintesc exact ce-am spus, am pus icoana de unde am luat-o și imediat m-am trezit din somn. Tremuram, eram speriată, îmi era frică și rușine, o transpirație rece îmi cuprinsese tot corpul… Am aprins candela, am aprins o lumânare și m-am rugat plângând pentru iertarea păcatelor.[/COLOR]
[COLOR=green]Nu am povestit nimănui acest vis niciodată. După vacanță, la școală, i-am întrebat pe colegii mei dacă există în oraș o biserică numită „Sfântul Nicolae”. Colegii m-au privit cu mirare și mi-au spus că biserica din spatele școlii se numește „Sfântul Nicolae”. Intrasem o dată sau de două ori în biserica aceea, dar niciodată n-am știut cum se numește… [/COLOR]
[COLOR=green]Am hotărât să merg la biserică, s-o văd cu atenție, să ascult slujba… Și m-am dus la zi de sărbătoare. Am intrat în curte și, în timp ce mă îndreptam spre intrare, am simțit că trebuie să mă uit sus, la icoana de deasupra ușii de la intrarea în biserică. [/COLOR]
[COLOR=green]De necrezut! Era icoana Sfântului Nicolae pe care, in miniatura, eu o avusesem în mână în vis, icoana pe care nu scria nici un nume, dar despre care am știut, prin putere divină, a cui este. [/COLOR]


[COLOR=green]I-am vorbit Sfântului Nicolae…[/COLOR]


[COLOR=green]Mama mea a fost și încă este o femeie puternică, sănătoasă care a muncit mult în viață, și la fabrică și acasă ca să ne crească pe noi, copiii. [/COLOR]
[COLOR=green]Boala când vine nu întreabă și nici nu alege. Vine, atât. [/COLOR]
[COLOR=green]Am fost anunțată că mama e grav bolnavă la spital, la chirurgie. Am mers și-am vorbit cu medicul care o internase. Mi-a spus că are pietre la fiere și că trebuie urgent operată, dar mai grav era, și se aștepta confirmarea de laborator, o pancreatită. Sincer, nu știam că este o boală atât de gravă din care foarte puțini bolnavi scapă cu viață și reacția mea n-a fost una de disperare. Ulterior, după ce m-am informat, aveam să aflu amănunte despre această cumplită boală… [/COLOR]
[COLOR=green]După prima operație, medicii i-au dat o șansă mică, infimă. După a doua operație, la distanță, în timp, de aproape o lună, ni s-a spus să ne rugăm pentru ea și să gândim pozitiv… Atât. Pentru medici mama era deja un pacient pierdut. [/COLOR]
[COLOR=green]În tot acest timp, am simțit toate durerile mamei, știam când îi era foarte rău, când avea febră și era agitată… Dormeam bine și liniștit când și ea, acolo, la spital, avea o stare mai bună. [/COLOR]
[COLOR=green]Mă mutasem de curând în casă și încă nu apucasem să aranjez fiecare lucru la locul lui. Pe masa din bucătărie aveam o candelă cu icoana Sfântului Nicolae. Seara, după ce ajungeam acasă, aprindeam candela și mă rugam pentru mama, pentru viața și sănătatea ei. Stăteam ore întregi și priveam chipul Sfântului și-i vorbeam, îl rugam să-i mai dea mamei zile să trăiască și să se bucure de lucrurile pe care le-a dorit toată viața dar numai acum, la bătrânețe, le-a primit… Plângeam, mă rugam și îi vorbeam, ca unui frate, ca unui prieten, ca unei ființe bune și dragi pe care o simțeam aproape de sufletul meu… Știam că Sfântul mă ascultă și credeam cu toată ființa că ceea ce cer se va împlini. Cu cât mamei îi era mai rău, cu atât rugile mele erau mai puternice, mai insistente.[/COLOR]
[COLOR=green]Și minunea s-a întâmplat. După două luni de spitalizare și două operații grele, cu șanse minime de scăpare, mama a început, spre mirarea medicilor, să dea semne de vindecare. A ieșit din spital pe propriile-i picioare și acasă, încet, încet și-a revenit. [/COLOR]
[COLOR=green]Eu însămi i-am auzit pe medici spunând că numai o minune i-a salvat viața mamei. [/COLOR]
[COLOR=green]Da, numai o minune, făcută de Sfântul Nicolae care mi-a primit și mi-a ascultat rugăciunile. [/COLOR]
Attached Images
File Type: jpg images.jpg (6,0 KB, 2 views)
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote