Subiect: ajutor!!!
View Single Post
  #12  
Vechi 27.10.2008, 09:02:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Eu cred ca am inteles ceva gresit...sau voi ati inteles ceva gresit. Dumnezeu preface piinea si vinul, apa de botez [COLOR=red]o sfinteste samd pina in momentul in care acestea sint folosite.[/COLOR] Dupa aceea ne umplem ca fiinta cu sfintenie, nu ne umplem stomacul cu Dumnezeu sau ne udam pielea!
(Dumnezeu sa ma ierte de vorba proasta)
Ca din evlavie apa de la botez se obisnuieste sa o pui la flori sau nu saruti dupa Impartasanie, e frumos, laudabil, ca evlavie, dar sint doar traditii fara suport.
Sfintenia asta cu care ne contopim, impartasim incercam sa o tinem cit mai mult in noi, indiferent de viteza tractusului digestiv, sau de zilele trecute si cred ca mai multe ginduri de felul cum ne comportam (aducindu-ne aminte ca ne-am impartasit de Dumnezeu) sint mai de folos decit sa tinem un numar de zile fara sa ne spalam pe dinti, fara sa sarutam una sau alta samd.
Dar cum spuneam, poate gresesc eu.
Asa este, risipindu-ne in prea multe amanunte, unele cu folos, altele nu, riscam sa uitam esentialul !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote