View Single Post
  #17  
Vechi 03.12.2006, 21:24:39
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Triumfalismul nu este bun, dar nici relativizarea credintelor. Pe noi ar trebui sa ne caracterizeze iubirea de adevar, asa cum ne cere si numele pe care il purtam (de ortodox).

Parintele Sofronie, fragment dintr-o scrisoare din 1932:

"... In vremea de acum o mare parte a crestinismului din lume inclina a primi una din cele mai primejdioase erezii, ce pretinde ca in zilele noastre nu mai este o singura Biserica ce sa fi pastrat deplin adevarul invataturii lui Hristos, care stapaneste deplin cunoasterea tainei sfintei vieti harice in privinta moralei-nevointei, erezie care socoteste ca multe din bisericile care se numesc ale lui Hristos au har egal, si deci trebuie sa faca o unire a bisericilor intr-un oarecare program de obste al tuturor. Una din cele mai des intalnite intrebari este cine se mantuieste si cine nu se mantuieste. De obicei acestia cred ca se mantuiesc nu numai dreptslavitorii (dupa invatatura Bisericii Dreptslavitoare) sau numai catholicii (dupa invatatura Bisericii Catholice), dar indeobste toti cei care traiesc virtuos si care cred in Hristos. Aceasta opinie din partea protestantilor a trecut si la credinciosii celorlalte biserici; si multi dintre orthodocsi sustin aceasta parere. Unii cred ca nici una din bisericile care sunt acum nu pot fi primite ca avand deplin cunoasterea si harul, deoarece fiecare dintre ele, intr-o anume masura, s-a indepartat de la adevar; ca ei (acesti intelepti) de-abia acum, "in sfarsitul veacurilor", au dobandit deplin duhul invataturilor lui Hristos, iar pana acum intreaga lume crestina, de-a lungul atator veacuri, ratacea; ca acum a venit vremea cand trebuie sa se uneasca toate particelele dezbinate, intru una soborniceasca si apostoliceasca Biserica, ce va fi adevarata in toate privintele daca unirea sus-zisa va fi primita numai pe baza a ceea ce este de obste (comun) tuturor bisericilor. Unii gandesc in inima lor - ceea ce este si mai rau! - despre o anume deosebit de inalt-mistica intelegere a unei religii crestine mai presus de biserici ...
Mi-am indreptat cuvantul catre cele de mai sus numai pentru a-ti spune ca mult as dori (si ma rog lui Dumnezeu) sa nu te lasi inselat de ele, ci sa fii adanc convins in inima si in minte ca exista pe pamant acea una adevarata Biserica pe care Domnul a intemeiat-o, ca acea Biserica pastreaza nestricata invatatura lui Hristos, ca ea in intregul ei (iar nu in vreunul din madularele ei) detine deplinatatea cunoasterii si a harului si este negresalnica."

(Arhimandritul Sofronie, "Nevointa cunoasterii lui Dumnezeu", (Scrisori de la Athos), traducere din limba rusa de Ierom. Rafail Noica, Ed. Reintregirea, Alba-Iulia, 2006, pag. 158-159)
Reply With Quote