
02.11.2008, 19:38:41
|
 |
Senior Member
|
|
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
|
|
[SIZE=3] [COLOR=black]
Citat:
În prealabil postat de vasinec
Asa ca, puteti elimina din lungile si repetatele dvs. postari, evenimentul petrecut pe Muntele Schimbarii la Fata. De vreme ce ati recunoscut ca Moise a fost inviat, aceasta relatare nu va mai foloseste sa demonstrati ca omul cand moare ramane sufletul in stare constienta. Ca sa continuam aceeasi metota, a eliminarii postarilor fara rost, propun sa lamurim si Pilda bogatului nemilostiv (Luca [/COLOR][COLOR=black]16:19[/COLOR]
|
Citat:
În prealabil postat de vasinec
[/SIZE][COLOR=black][SIZE=3]-31). V-am tot intrebat dar nu mi-ati spus: in ce stare erau bogatul si Lazar?
Daca erau doar suflete (pentru ca murisera), de ce aveau parti trupesti (degete si limba) si suferinte trupesti?
Daca erau trupuri, inseamna ca de fapt nu murisera (ceea ce este exclus) sau inviasera (ceea ce nu ni se spune). Care este realitatea? Puteti raspunde simplu si clar (fara sa o mai ocoliti cu teorii despre inviere).
|
[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black] [SIZE=3] [/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3] Îți bați joc de Scriptură. Ea îți spune clar că sufletul există conștient. Și tot ea spune că îngerii și demonii, deși sunt creații spirituale au simțuri. Simțurile lor nu sunt asemenea nouă dar ne sunt prezentate în așa fel încât noi să le înțelegem: [/SIZE]
[SIZE=3] Ioan 3.12 [/SIZE]
[SIZE=3] “Dacă v-am spus cele pământești și nu credeți, cum veți crede cele cerești?” [/SIZE]
[SIZE=3]Apoc 20.12 Și diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc și de pucioasă, unde este și fiara și proorocul mincinos, ȘI VOR FI CHINUIȚI ACOLO ÎN VECII VECILOR.” Deci Diavolul care e o creațe spirituală și nu are aceleași simțuri ca oamenii trupești va fi chinuit de “foc”[/SIZE]
[COLOR=black] [SIZE=3]Ti s-a mai explicat de atâtea ori până acum că Învierea la creștini nu înseamnă recrearea unei persoane, ci înseamnă crearea unui nou trup duhovnicesc pe un suflet care există constient. Asta explică și Biblia:[/SIZE][/COLOR][COLOR=black]
[/COLOR][SIZE=3] [COLOR=black]Luca 16. Este vorba de două persoane decedate care vorbesc in Iad: Luca 16.27-31 „Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiți în casa tatălui meu, Căci am cinci frați, să le spună lor acestea, ca să nu vină și ei în acest loc de chin. Și i-a zis Avraam: Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morți se va duce la ei, se vor pocăi. Și i-a zis Avraam: [/COLOR][COLOR=#ff6600]Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți.[/COLOR][/SIZE][COLOR=black] [SIZE=3].”
Deci INVIEREA nu inseamna recrearea sufletului, ci este vorba de recrearea unui trup pe un suflet care există conștient. Asta spune Hristos cel care povesteste pilda: “nici dacă ar învia cineva din morți” și ar reapărea pe lumea asta.
Felul în care învie morții ne-a fost prezentat si prin fapte de însuși Hristos. Sufletul său care exista conștient s-a îmbrăcat într-un trup material nesupus stricăciunii, așa cum trupul său vechi a fost preschimbat pentru că nu mai exista în mormânt, iar locul în care a fost străpuns cu cuiele și sabia a fost pipăit de apostoli. În plus Hristos, după Înviere a mâncat inaintea apostolilor. Deci era în trup. Un trup duhovnicesc, nesupus stricăciunii:
Luca 24.40-43 “Și zicând acestea le-a arătat mâinile și picioarele. Și lor celor încă necrezând de bucurie și minunându-se, El le-a zis. “aveți aici ceva de mâncare? Iar ei i-au dat o bucată de pește fript și dintr-un figure de miere. Și luând a mâncat înaintea lor.
Ioan 20.27 “Apoi i-a zis lui Toma: Adu-ți degetul tău încoace și vezi mâinile Mele. Și adu-ți mâna ta și pune-o în coastele Mele”.[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][/COLOR]
[SIZE=3] [/SIZE]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
|