View Single Post
  #42  
Vechi 08.11.2008, 23:07:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Astazi, de Sfintii Arhangheli, am mers la mormantul parintelui Gabriel. Curtea bisericii din Mogosesti s-a umplut de crestini, iar mormantul parintelui s-a incarcat cu flori, majoritatea fiind albe. Unul a multiplicat poze, altul a compus un cantec, multi au adus cele necesare pentru parastas. Unii au venit ca sa se roage, altii pentru a multumi.

Dupa Slujba si Parastas, pace divina se asterne imprejurul mormantului. Ceva mai departe, unii se retrag pentru a-si povesti necazurile si ispitele, altii pentru a rememora minuni petrecute la Gresia ori la Boranesti. Unii comenteaza cartile aparute despre parintele Gabriel. Preferintele lor s-au definitivat . Cauta cartea albastra, adica aceea care a fost interzisa. O voce binevoitoare le explica zambitor ca poate face rost doar de cartea maro, adica de cea recent aparuta. Se leaga noi prietenii. Nu mai stiu cu cate persoane am stat azi de vorba. Ceea ce conteaza este ca am mai aflat inca trei mari minuni recente. Cazuri de vindecari. Nu mai sunt uimita. Ma gandesc ca in Vietile Sfintilor n-am gasit cazuri de inselati care sa savarseaca minuni si dupa moarte. Ma bucur pentru parintele Gabriel.