View Single Post
  #9  
Vechi 10.11.2008, 14:57:22
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de ispita_ta Vezi mesajul
sunt convinsa ca din cauza mea ai postat topicul asta...
ok...
dar la afirmatia asta te taxez.
te rog sa spui concret cine pe cine a dat anatemii? da nume. si ma refer in mod special la mine... pe cine anume am dat anatemii?
Si emanuel2007 [adica rafael] si fratia ta, sora. dar am postat nu din rautate, ci purtand grija de greselile aproapelui [paiul din ochii fratelui], nu am vazut barna din proprii mei ochi, asa dupa cum este obiceiul omenesc desart. Insa, daca Sfantul Ioan Gura de Aur a scris o astfel de omilie, cred ca e de folos tuturor crestinilor ortodocsi, nu numai de pe acest forum, mie [care nu imi vad barna din proprii ochi, dar in schimb vad paiul din ochii fratelui] si absolut oricui, ca Sfantul nu se refera la o persoana anume.

Cat despre o anumita persoana...acea persoana a citat probabil pe Sfantul Apostol Pavel cu anatema din I Galateni, cap.I, 6-9, data oricui ar incerca sa schimbe vreuna dintre invataturile Evangheliei lui Hristos si Sfintilor Apostoli [ereticilor adica], insa fara sa precizezi clar ca ai citat pe Sfantul Apostol Pavel, asa ca am subinteles ca i-ai dat pe cei din BOR ca si persoane nu invatatura lor innoitoare de a indrepta Calendarul Ortodox. Insa, sa stii, n-am cautat anume asa ceva, am gasit aceasta omilie pe situl dedicat Sfantului Ioan Gura de Aur, iar acesta fiind un Sfant Parinte, nu m-am putut abtine sa nu citez din invatatura sa [repet: doar din pricina ca am vazut paiul din ochii fratiei tale, nu barna din ochii mei].

Iar ca sa nu fiu acuzat ca prin acest topic deschis am cautat sa tin partea cuiva, voi posta pe el toate invataturile Sfantului Ioan Gura de Aur.

Doamne ajuta!
Noua saptamana placuta.
Reply With Quote