View Single Post
  #9  
Vechi 19.12.2012, 17:12:08
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dvs,daca sunteți la categoria ,,alta confesiune",nu va incadrati in protestantismul istoric,ci in rezultatul faramitarii protestantismului.Problema lui Ehrmann este următoarea: puteți sa-l numiti ,,biblical scholar"dar asta nu-l califica ca fiind theologos,in acceptiunea reala a termenului.De fapt abordarea dansului este exact opusa notiunii.Nu am o problema cu el,după roade ii cunoști,am o problema cu abordarea lui care,va spun pt ultima data,nu este nici noua si nici măcar erudita la modul notabil.Pt ca cei care citesc sa înțeleagă cum s-a ajuns la asemenea abordari ar trebui sa scriu pagini întregi de ,,Teologie"liberala,despre metoda critica,despre multe perspective si foarte mulți exegeti care,nota bene,nu au ajuns la un rezultat si nu s-au pus de acord între ei începând cu sec XIX si pana in prezent.Nu sunt deloc dispus la un asemenea efort pt ca,cel mai simplu motiv,nu exista o concluzie finala care sa sintetizeze cercetările de pana acum.

Dragul meu domn,abordarea lui Ehrmann este un produs,un rezultat al unei abordari mult mai vechi pe care daca doriți sa o analizam atunci trebuie sa le explicație acestor oameni,daca sunt interesați,ce este metoda istorici-critica,ce a constatat Albert Schweitzer,ce a spus Bultmann,Baur si Wrede si abia apoi ajungeti la ce spune Ehrmann.In acest mod va exista o viziune de ansamblu si nu doar una partiala pt care Dvs o doriți pt a o utiliza in contra doctrinei ortodoxe
care,va spun cu sinceritate,a fost pusă la încercare de argumente cu mult mai interesante decât acestea.A-l utiliza pe
Ehrmann ca argument intr-o polemica in contra abordarii ortodoxe,in situația in care Bart cu greu se poate califica ca
fiind crestin,este sinucidere curata intr-o dezbatere teologica.Va asigur ca protestantismul istoric ar fi avut idei polemice
mai bune in susținerea propriilor argumente si daca tot ati spus de baptisti imaginati-va cum ar fi privit Spurgeon
demersul lui Bart.

Din perspectiva mantuirii exista un singur adevăr care ar trebui sa va intereseze:cel apostolic.Crezul poate fi un bun început :) Uitati cum facam:eu mă retrag din discuție ca sa nu monopolizez problema si vedem cine mai este interesat.Daca mai sunt si alții interesați,după Sărbători,analizam noi doi abordarile din trecut si veți avea prilejul sa conexati teoria lui Bart cu cele ale predecesorilor sai.Eu,va spun sincer,știu cam la ce concluzie vom ajunge dar as dori sa parcurgeti si Dvs drumul,ca sa intelegeti mai bine ce spun.Acum cred ca vorbim din perspective diferite.Numai bine.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 19.12.2012 at 17:14:35.
Reply With Quote