View Single Post
  #13  
Vechi 18.05.2015, 22:45:53
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Desigur. Avansul de civilizatie al Occidentului, vizibil inca de cum treci de la Comarnic la Brasov, se explica exact prin perioada "medieval-catolica". Diferenta dintre catolicism si ortodoxie se vede, de exemplu, in aceea ca la Cluj functiona Universitatea Bolyai (catolica), in timp ce la Iasi functiona...Academia de la Cotnari.

Din pacate, din cauza ca cele mai multe tari din Europa isi uita identitatea catolica (romanii si-au uitat-o de mult, inca din vremea invaziei slave), nivelul civilizational scade. Inclusiv nivelul universitar.



Ma amuzi. Din cauza ca se tine asa de tare de radacinile ortodox-crestine, estul Europei este top one la avorturi, la abandonat copii, etc, etc.


Ai o obsesie. Intrarea cerularienilor in schisma are tot atata legatura cu Filioque pe cata are intrarea in schisma a luteranilor cu Sola Scriptura. Ti-am mai spus: motivul adevarat al schismei este orgoliul episcopatului ortodox, dublat de coruptia lui cu bani si avantaje din partea stapanirii. Mandria si goana dupa aur a ortodocsilor i-au facut sa se rupa de Roma. Si, implicit, de civilizatia occidentala. Consecintele imediate, caderea sub stapanire islamica, sunt completate de consecintele de acum, cand ortodocsii se inghesuie pe liste de asteptare spre a merge sa spele W.C.-urile catolicilor. Invers, nu prea am auzit sa se intample. Din pacate, in loc sa invete lectia istoriei si sa revina la Biserica Mama, intarind-o prin contributia lor spre mai marea lauda a lui Dumnezeu, multi ortodocsi sunt tot cu coada sus, ceea ce nu ajuta la ameliorarea situatiei lor dezastruoase.
Se pare ca "la nervi", omul isi arata adevarata infatisare. Cu o asa atitudine, reusesti sa darami intreaga munca si lupta pe care-ai dus-o pana acum. Odata in plus "ne dovedesti", chiar daca printr-un citat, cat de mult il iubesti tu pe Dumnezeu. Am spus-o de mai multe ori si o s-o mai spun, pana ai sa intelegi tu insuti cat de fatarnic esti, nu in discutiile cu noi care nu contam oricum pentru tine, ci in relatia cu Dumnezeu. Acest gen de reactie, sub semnatura "Doamne, Tu pe toate le stii! Tu stii ca Te iubesc!", nu este doar caraghiosa, ci umilitoare pentru cei cu care crezi ca imparti ganduri pline de har!
- Vorbesti de nivel civilizational? Scuteste-ne. Din 2000, imi duc veacul intr-o lume in care civilizatia pare... in varf: UK? Ce se intampla cu bisericile lor? S-au transformat in cluburi de noapte, in cazinouri, in cursuri de yoga, sau in cel mai fericit caz, le-au inchiriat ortodocsilor, in marea lor majoritate... romani. Tu, roman la origine (cel putin asa cred!) indraznesti sa pui problema astfel? Urmareste parerile tinerilor englezi despre tinerii veniti din Romania. Nu-i obliga nimeni sa vorbeasca la superlativ despre "ai nostri"! Si totusi sunt mai mult decat placut impresionati. Identitatea noastra... "catolica" este gaselnita voastra, spre a va da singuri dreptate. Daca vrei sa ramanem NOI la acea identitate, inseamna ca voi v-ati pierdut-o demult, doar prin faptul ca nu mai sunteti in Har. Stiu, nu e problema noastra, si nu ne intereseaza ce cale urmati, dar nu va trambitati "identiatatea" ca si cum, ortodocsii sunt cei rataciti. Sau puteti s-o faceti, dar cel putin din bun simt... NU AICI!!!
- Vorbesti de avorturi? Poporul asta a trait in ignoranta cand cei pretinsi civilizati invatau mereu cum sa faca sex protejat, eventual sa-si foloseasca celelalte "intrari"... Asa s-a ajuns ca in civilizatia "atestata" sunt foarte putine avorturi, nu fiindca nu se face sex, ci dimpotriva, iar cine nu se destrabaleaza ca si ei, nu sunt... "open-mind"! Repet, esti jenant pentru un medic roman, sa sustii asemenea lucruri, ca si cum... n-ai sti adevarul.
- Daca sunt si ortodocsi cu coada pe sus sau nu, nu-i treaba magarului... Deocamdata, priveste spre Ierusalim si spre Sf. Munte Athos, priveste spre sfintii ortodocsi, si nu ne vorbi noua de mandrie. Nu ca n-am fi, ci fiindca... esti dincolo de gard, intelegi? "Ortodocsii" care se inghesuie spre WC-urile catolicilor, sunt aceiasi "ortodocsi" care se indreapta si spre secte de toate felurile. Nu pentru ca sunt ele mai bune, ci fiindca n-au cunoscut niciodata harul Bisericii Ortodoxe, si din inselare au ajuns unde-au ajuns. Ortodoxul pacatos, dar care n-a alergat afara din "staul" are o mie de sanse sa se mantuiasaca, fiindca Dumnezxeu inca lucreaza pana in ultima clipa a vietii lui. Dar daca de buna-voia, a plecat, ce sa ma faca Dumnezeu... Omul (prost) alege!!! Daca te simti vizat ca fiind unul dintre ei, poti sa pui si majuscule, fiindca nu doar ca nu-ti vezi de "caruta" ta, dar te si lauzi cu "caii tai"!
Sa ne intelegem, tu ca om nu-mi poti inspira decat ceea ce-mi inspira orice om in sine, fie el ortodox, catolic, sectar sau musulman. Despre greseli si slabiciuni personale, nu discut ca nu este treaba nimanui, dar atat timp cat cautam sa vindem ciori sub pretext de porumbei, tulburand mintile celor mai rar dusi la biserica, cineva trebuie sa te puna la colt, acolo unde-ti este locul. Suntem o comunitate ortodoxa in marea ei majoritate. Trebuie sa ai mult tupeu sa "cotcodacesti" despre ouale voastre, umilind Biserica Ortodoxa! Nu-ti place de noi, ok, barfeste-ne-n alta parte, daca tot tii neaparat, dar aici, macar din respect pentru gazde, vezi-ti de patratica ce ti s-a oferit si nu scuipa in ciorba vecinului, pe motiv ca e prea... fierbinte!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)