View Single Post
  #65  
Vechi 16.03.2016, 17:17:04
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Tocmai am aflat că afirmația mitropolitului Hierotheos Vlachos, cum că în ortodoxie sunt doar două comentarii la Apocalipsă, este falsă. L-am crezut și eu pe cuvânt, dar, slavă Domnului, știu pe cineva care cunoaște literatură creștină veche cu mult peste gălăgiosul prelat grec.

Primul comentariu la Apocalipsa din tradiția Bisericii aparține sfântului Victorin de Poetovio și a fost scris la sfârșitul secolului III/începutul secolului IV. Probabil mitropolitul Vlachos, ideologul ghetoizării etanșe a confesionalismului ortodox, are alergie la exegeza în limba latină, altfel nu-mi explic de ce l-a omis pe Victorin din gașca lui de comentatori preferați.
Sunt curios cine va avea curajul să-l traducă în românește, întrucât exegeza lui Victorin va intra în conflict nemijlocit cu multe basme ecleziologice și eshatologice foarte îndrăgite în folclorul contemporan al zelotiștilor pravoslavnici. Poate Bădiliță...!

Nu stiam toate aceste aspecte (sau le-am uitat complet) deci nu a fost o zi irosita, am mai invatat ceva. Multumiri ! Eu am ,,Apocalipsa lui Ioan" - editie bilingva, traducere si comentariu Badilita. Foarte interesanta,referinte patristice incluse. M-am uitat in ea si este cum spui tu, la pag 27, in Introducere, se precizeaza ca cel mai vechi comentariu in latina este cel al lui Victorin (sec III) si intradevar...sunt cateva detalii interesante cu privire la talcuirea lui :)

Mie, dintre studiile moderne, mi-au mai placut doua in mod particular: ,, The theology of the book of Revelation" a lui Richard Bauckham si ,,Crisis &Catharsis: The power of the Apocalypse" ( Adela Yarbro Collins). Lista este mai lunga per ansamblu.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 16.03.2016 at 17:21:46.
Reply With Quote