View Single Post
  #15  
Vechi 27.04.2010, 10:27:30
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de ancah Vezi mesajul
Exista multe icoane cu Maica Domnului. As vrea sa ma refer la acea icoana, gasita in mormantul Mantuitorului, in care Maica Domnului clipeste din ochi. Stiti ceva de ea?
am vazut-o intradevar la mormantul Domnului. in icoana e reprezentata Maica Domnului dar din icoana nu se mai vede decat partea superioara si anume doar capul si asta din cauza ca un turc a inceput sa taie icoana cu sabia{icoana e pictata pe panza pe suport de lemn} de jos in sus. si cand a ajuns aproape sa "taie" capul Maicii Domnului s-a auzit o voce din icoana care i-a spus ca AJUNGE....turcul s-a convertit iar icoana se pastreaza si acum.
icoana e pastrata intr-un mic paraclis protejata de un grilaj de fier iar in spatele grilajului arde o candela. prin grilajul de fier ne-am chinuit sa facem fotografii dar la fiecare fotografie ochii aveau aceeasi pozitie cu toate ca privind cu ochiul liber vedeai chipul Maicii Domnului cu ochii inchisi si apoi intredeschisi.
mi-ar fi placut sa va pot arata foto facute de noi dar cd cu poze e in tara si noi nu.totusi am o iconita cu aceasta icoana si ma sa incerc sa fac poze cu tel.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote