View Single Post
  #6  
Vechi 15.12.2011, 13:02:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Niciodată nu am contestat sfințenia sorei Faustina. O sfântă declarată ca atare de către biserică, este sfântă și pentru mine. Din câte am citit (și se desprinde și din Jurnalul ei) a dus o viață exemplară.

Față de sfințenia fostului papă Ioan Paul al II-lea, am unele rezerve personale. Am acest drept, deoarece el face parte dintre fericiți și nu dintre sfinți, nefiind, deocamdată, canonizat. Papi beatificați au mai fost în secolul al XX-lea, dar singurul sfânt este Pius al X-lea.
Nu am scris ca ati contesta sfintenia in BC, de exemplu contestati cinstirea in BRU si alte aspecte legate de Faustina, va reamintesc topicul: http://www.forum-catolic.cnet.ro/vie...stina&start=20
Va citez: "Deocamdată, Kowalska este (Domnul fie lăudat !) foarte departe de a fi doctor al Bisericii. Este vorba de o cerere a unei micuțe găști de cardinali din anturajul defunctului Ioan Paul al II-lea, care i-a scos "opera" de la Index, a beatificat-o și a canonizat-o."
"Kowalska, doctor al Bisericii ? Cred că e o glumă. Oricâtă sete are Novus Ordo să aibă și ea "doctori ai Bisericii". De ce ? Ca să fie pe același plan cu Thomas Aquinas ? Mai cunoaștem un "academician doctor inginer" fără operă. În ce constă opera Kowalskăi și cu ce anume a clarificat ea știința teologiei, care este contribuția ei ? "Marea ei operă teologică este un jurnal" e singurul răspuns care se poate da.
Se pare că adevărul nu e acela că traducătorii erau tâmpiți, ci că textul era complet dezlânat, doctorița dv fiind semi-analfabetă.
Ceea ce este valabil pentru Maria Kowalska, care nu este "omologată" ca sfântă în BRU, este valabil și în cazul defunctului papă Ioan Paul al II-lea. El a fost beatificat de o Biserică Particulară, cu alte cuvinte cultul său public este permis, dar nu obligatoriu în Biserica Romano-Catolică, dar nu este permis cultul său public în Biserica Greco-Catolică.
Îmi pare rău, nici nu am cunoștințele dv de teologie, nici nu mi se pare absolut nimic măreț ori profund în mesajul ei. De fapt, dând la o parte perdeaua groasă de misticism din jurnal, care ar fi ideile principale ale acestui mesaj ?"

In fine, voiam sa spun ca daca nici pe dvs. nu v-a impresionat prea mult, cu atat mai mult pe noi care suntem ortodocsi si nu credem aceste lucruri si nu recunoastem sfintii catolici de dupa schisma.
Reply With Quote