View Single Post
  #5  
Vechi 20.03.2013, 01:28:42
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Omule, chiar nu inteleg ce-i in sufletul tau? Pentru tine n-a venit postul Sfintelor Pasti? Care-i rostul tau pe acest forum si de ce ne tot fluturi exemple ca un mare justitiar ortodox ce te inchipui c-ai fi? Care-i problema ta de fapt? Ai insomnii din cauza Parintelui Argatu, sau Parintelui Cleopa? Am inteles, nu agreezi invataturile, OK, si? De ce "bati toba"! Ai facut bataturi in genunchi la rugaciune, asa cum faceau acestia pe cand erau in viata? Te-ai infranat asa cum o faceau ei? Ai fost "uns" de vreun slujitor al Bisericii Ortodoxe ca sa ai "dezlegare" sa vorbesti despre alti "unsi", care mai sunt si raposati pe deasupra? Te-a rugat cineva sa-i dai relatii despre Parintele Ilarion Argatu sau Parintele Ilie Cleopa, si te-ai grabit sa i le pui la dispozitie ca un "mare invatat" ce esti? Tu nu stii care-i jurmantul unui medic de exemplu? "In primul rand, nu vatama!" Asa-i si in credinta: "In primul rand nu huli!" Cauta parfumul din gradina cu flori, nu ceea ce ti se pare urat mirositor, desi s-ar putea ca tu insuti sa fi calcat in ceva anume, si sa ti se pare ca altcineva miroase!... Ce vrei in fond sa arati in "punerea pe tava" a acestor exemple si a tuturor celorlalte pe care le postezi pe-aici? Ti se pare ca aduci servicii cuiva? Nu realizezi ca aduci dezbinare si sminteala? Oare chiar asta-ti doresti cu adevarat sau esti un inselat ca oricare altul si pe care tu insuti il recunosti de la o posta ca e un inselat? "Anti" sau "Pro", e problema ta, pe care ar trebui s-o rezolvi impreuna cu duhovnicul tau, nicidecum sa ni le expui noua aici ca sa devenim ca si tine. Nu de alta dar chiar s-ar putea sa-ti reuseasca la cei dusi ca si tine, mai rar la biserica, (sau doar "dusi")...
Noi ne straduim pe ecest forum (sau macar unii se straduiesc, ca nu intotdeuna ne iese fiecaruia dintre noi) sa nu rascolim in textele raposatilor care ce greseli au facut, fiindca e clar ca asta nu va ajuta pe nimeni. Daca punem la dispozitie celorlalti, bine-ar fi sa procedam ca buni crestini si sa folosim invatatura necontroversata, pentru ca fiecare sa se foloseasca intr-un fel sau altul. Daca totusi cineva intreaba despre astfel de scrieri, o putem face cat mai discret posibil, fara prea mare valva, cum ca avem oarecari rezerve, ca si opinie personala... Ceea ce faci tu aici e o mare ratacire si lipsa totala de credinta, oricat te-ai bate cu caramida-n piept ca esti cine esti. Faptele tale vorbesc de la sine! Imi pare sincer rau ca pe forumul nostru mai sunt si astfel de useri!
-tot respectul pentru sinceritatea de care dai dovada;
-si eu caut sincer adevarul si caut sa ma feresc de rataciri oricare ar fi ele
-nu am vrut sa smintesc pe nimeni ci doar sa trag un semnal de alarma (dupa ce am ascultat ce zice p Gheorghe Anitulesei)
-cred ca nu ai inteles bine eu il apreciez pe Parintele Cleopa si invatatura lui pt ca este ortodoxa si in duhul sfintilor,pe de alta parte nu pot sa fiu de acord cu o invatatura gresita a p Argatu,care ii duce pe credinciosi in inselare
-aceste probleme eu cred ca trebuie discutate deschis pt ca privesc pe toti credinciosii si nu trebuie sa ne ascundem
-in ratacire ii duc pe credinciosi invataturile gresite,eretice..ecumeniste,neortodoxe si nu ce am postat eu sau ce a zis p Gheorghe Anitulesei
-zici de mine ca ce fel de user sunt dar de ecumenistii , ratacitii si ereticii (protestanti,catolici..atei) care misuna pe aici nu zici nimic?

Last edited by antiecumenism; 20.03.2013 at 01:35:44.