View Single Post
  #8  
Vechi 22.10.2008, 22:45:09
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Important este sa nu avem inima impietrita si sa trecem nepasatori pe langa semenii nostri, care au nevoie de ajutor. Chiar daca nu poti ajuta o anumita persoana, poti ajuta o alta. Persoane, care au nevoie de ajutor se gasesc pe tot pamantul.
Uite, sa-ti dau un exemplu: eu traiesc intr-o tara scandinava; se stie ca nivelul de trai e ridicat in aceste tari. Intr-o noapte sotul meu si-a visat tatal decedat si s-a hotarat sa dea de pomana. A luat ceva de mancare si a gasit in drumul sau un adapost pentru cei "fara acoperis". Cine este homeless, nu beneficiaza de ajutor social, din lipsa unei adrese stabile. Mi-a povestit apoi, ca erau si domni bine si curat imbracati, care au primit cu multumiri pachetele de mancare. Iata deci, ca si intr-o tara cu nivel de trai ridicat si cu un sistem bine pus la punct, se mai gasesc oameni, care au nevoie de ajutor. Cu atat mai mult in Romania. I gasesti peste tot. Trebuie doar sa ii privesti in ochi, ca sa vezi daca sunt chiar nevoiasi, sau doar se fac, caci mai sunt si din acestia.
Reply With Quote