View Single Post
  #22  
Vechi 07.08.2009, 21:13:42
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Da, poti alege un alt duhovnic. In nici o alta taina nu e prezenta asa de accentuat vrednicia preotului. Ca darurile sa se prefaca in Trupul si Sangele Domnului, nu tine de vrednicia preotului, ca botezul, casatoria, maslul... sa se implineasca, nu tine de vrednicia acestuia. Dar ca omul sa plece sanatos de la duhovnic, tine de vrednicia preotului.
Ca la orice inceput : va salut pe toti ! si imi cer iertare pt. ca am sa-mi spun si eu parerile in legatura cu subiectul propus:
1. Pt. fratele de mai sus si toti carora li se pare interesant: in toate cele 7 taine(botezul, impartasania,spovedania,cununia,maslu,hirotonia,sf .liturghie)nu lucreaza vrednicia sau curatia preotului; taina este implinita de insusi Mintuitorul care lucreaza direct.Preotul poate fi oricit de decadent,taina este valabila si se implineste sigur ! Vrednicia preotului lucreaza doar in ierurgii,adica in toate celelalte slujbe.
2. Nu exista nici o dispozitie canonica care sa impiedice schimbarea duhovnicului ...doar ca se face numai in anumite conditii bine stabilite: daca decedeaza,daca schimba parohia,daca schimbi tu parohia si nu vrei sa faci drumuri,daca are comportament cunoscut ca necanonic si si recunoscut. Asa ca ,,a nu-si mai face datoria", ,,a vorbi si a se comporta" sa zicem neconform trebuie sa fie un lucru cunoscut de mai multi parohieni sau daca este numai pt. tine atunci se merge la episcopul locului(numai in situatia aceasta)se prezinta situatia si se cere deslegare pt. schimbare.
3. Preotul poate prezenta tipurile de pacate aflate la taina spovedaniei,in predicile sale sau in discutii particulare cu scopul de a arata un ,,gen nou" de pacat enoriasilor si de a-i soma/feri sa nu-l faca cu conditia sa nu pronunte numele celuia care l-a marturisit si a nu descrie absolut amanuntit modul de savirsire pt. a nu-i sminti pe cei mai slabi.
4. Da, se poate schimba duhovnicul ,prin acord comun cu acesta prezentindu-i motivatia intr-un mod cuviincios,fara a inventa minciuni sau a face alte pacate si cerindu-i expres binecuvintarea.

Last edited by zaharia_2009; 07.08.2009 at 21:21:40.
Reply With Quote