View Single Post
  #8  
Vechi 18.11.2010, 15:28:51
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

te inseli amarnic. daca am face ascultare mai mult, si daca am cere mereu sfatul duhovnicului, si-n cele lumesti care se leaga de cele duhovnicesti ne-ar fi mult mai bine.


logic, tanarul are inclinatie spre teologie(picteaza icoane si canta in corul bisericii), voia tatalui a fost sa intre si la teologie si la arhitectura, dar a fost lasat sa aleaga. desi indrumarea duhovnicului, a fost sa le aleaga pe amandoua, iar aici n-a facut ascultare de duhovnic. prin gura duhovnicului graieste bunul dumnezeu

doamne ajuta

Citat:
În prealabil postat de camivero19 Vezi mesajul
Pentru ca am avut si eu dileme de genul asta iti spun ce am inteles de la oameni mai intelepti ca mine si infinit mai pregatiti ca mine.
De duhovnic, da, se face ascultare! Doar ca nu ii poti pretinde lui sa iti aleaga facultatea. Asta trebuie sa decizi singur si sa-ti asumi intreaga responsabilitate pentru alegerea facuta. De duhovnic, tu ca mirean, faci ascultare in cele duhovnicesti. Dar cariera, nevasta, etc etc nu ti le alege duhovnicul. Poti sa ii ceri sfatul, normal, dar sa nu exageram cu responsabilitatile pe care i le pasam lui.
Fii onest cu tine insuti,roaga-te mult, alege, ramai in stransa legatura cu duhovnicul si Biserica si Dumnezeu va fi cu tine in alegerea facuta si daca e cazul fii fara grija, mai devreme sau mai tarziu te aduce El acolo unde vrea daca te vrea in alta parte.
Reply With Quote