View Single Post
  #137  
Vechi 10.11.2014, 15:55:32
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Poate nu programul preotului e cea mai mare problema, ci al meu.
Stiam ca pana acum este vinerea dupa amiaza, de pe la 17-18, uneori mai devreme daca e inainte de vreo sarbatoare mare ( sau dupa caz in ajunul acelei sarbatori, inainte si dupa vecernie ( pt spovedit). Daca eu insa pkec de la serviciu la ora 19, si ajung la biserica cm devreme la 19, 30, si dansul nu a avut alti enoriasi de spovedit, sau a avut doar cativa, pana ajung eu pkeaca, doar n-o sa ma astepte pe mine special 2 ore...sau daca tine slujba vecerniei, pt o sarbatoare mare, cu litie si acatist, si mai are dupa aia inca vreo 10 de spovedit, veniti desigur de la 5-6, unde sa mai stau si eu ca il apuca 10-11 noaptea ( am mai stat, recunosc, cand mi-a spus dansul ca pot ramane si eu, daca nu erau f multi sau daca nu mai aveam cand alta data).... daca ar putea veni in alta zi, special pt cineva, dimineata ( cand nu are ore), cred ca ar fi posibil, dar nu pt mine ca eu cel mai tarziu la 8,30 tb sa plec la serviciu ( si nici nu as indrazni la asemenea ora sa deranjez pe cineva, afara doar de o urgenta medicala, sau stomatologica, etc)
Pt discutii administrative si/sau filosofice, este dispinibil la sfarsitul fiecarei slujbe. Din pacate insa exista riscul cand vrei sa ai o discutie spirituala, sa se bage peste tine sau sa il acapareze inaintea ta o alta romanca pt a-l anunta fie ca s-a ars becul, fie ca se opereaza mamaia, fie ca a fost ea la nush' ce manastire, etc...
Si afara de asta, tot ma incearca sentimentul ca ma evita. Ultima data am intrebat daca e cazul sa ma vin la spovedit sau nu si a zis ca sigur ca da, si sa nu ma mai gandesc ca il deranjez sau ca ma evita, atata timp cat la acel moment m-a primit, in cele din urma...acuma ce sa zic, si eu ii primesc pana la urma pe cei care vin dupa program, cand dau sa ies pe usa, pt ca le inteleg nevoile si urgentele, insa nu apreciez cand au chef de conversatie, desi ma vad cu cheia in mana ( dupa 10 ore, si poate uneori chiar trebuie sa mai ajung si eu undeva) ; unde mai pui ca chiar nu ma pot concentra daca mi se cere asa, din pragul usii, sa fac un diagnostic diferential ( " oare de ce credeti ca ar putea sa...." stiu eu ce...). Si in cazul expus de Glykis, mi-e foarte clar...imi pare rau pt suferinta ta, si te inteleg, si ma bucur ca ai scapat cu bine pana la urma! Din fericire pt mine, am gasit si eu un stomatolog aproape de serviciu, care vine dim pe la 8,30, si cateodata sta si seara putin dupa 7, daca il anunt ( si presupun ca daca mai are si alti pacienti), desigur nu in aceleasi zile, ca mine :)...
Reply With Quote