View Single Post
  #10  
Vechi 11.01.2015, 20:27:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Buna tuturor. Am fost de ceva zile "atacat" de penticostali
Ai sa mai fii. Fericit vei fi, cand vei fi atacat de penticostali, in numele Domnului !

Citat:
spunand ca credinta noastra este gresita
Oricare necredincios iti va spune ca e gresita credinta ta, pe cand a lui e buna. Indiferent ca se declara penticostal, musulman, ortodox sau ateu.

Citat:
si ca practicile noastre sunt demodate
Aha! Deci, practicile sunt chestie de moda.

Citat:
etc
Gasiti, inclusiv pe net, un bogat material privind pedobaptismul, ieri si azi. In special cititi ce au avut de spus Sfintii Parinti (Ioan Chrysostom, de exemplu) despre asta. Hraniti-va cu surse adanci, cu apa vie, nu de la sursele quakerilor din zilele noastre.

In cazul meu, argumentul hotarator care m-a convins ca aceasta critica a botezului copiilor este inca o gaselnita a neoprotestantilor care vine direct de la dracul, a fost sa descopar cum faceau protestantii din vremea lui Luther si dupa aceea: botezau copiii, chiar mai devreme decat catolicii. Daca, in cazul catolicilor, copilul era botezat de obicei la 8 zile, luternii il botezau la trei zile. Chiar si calvinistii, care erau protestanti mai radicali decat luteranii, practicau pedobaptismul la greu. Abia cu "reforma reformei", reprezentata de anabaptisti, apare aceasta cestiune, care va deveni subiectul major de polemica intre cei urmatori lui Luther si Calvin pe de o parte, si cei care se reclama de la Zwingli pe de alta parte.

Parerea mea este ca o buna pregatire dogmatica si liturgica trebuie sa fie anterioara intrarii in polemica, fiindca nu e bine sa pleci la lupta decat cand ai arme. Pe urma, pe langa arme, iti trebuie stiinta folosirii lor. Apologetica are regulile ei. Una dintre ele este ca cel mai bun argument extern de a convinge pe cei care opun rezistenta adevarului este sa folosesti argumentele lor. Neoprotestantilor, ofera-le argumente protestante. Ce au scris si ce au facut Luther si Calvin e mai valabil pentru ei decat ce a scris si facut Sf Ioan Gura de Aur. Arata-le ca intelegi Botezul copiilor exact asa cum l-au inteles Luther si Calvin, cercetand Scripturile.

Lupta e dura, e o lupta deasupra capetelor oamenilor (desi ei sunt miza), fiindca sper ca banuiesti despre ce e vorba. Motivul pentru care atatia, astazi, sunt impotriva botezului copiilor, chiar si in Bisericile Apostolice, unde se gasesc mereu motive sa fie amanat cu lunile, este acela de a-i tine pe oameni departe de Tainele salvatoare de suflete. Cand dracul vede ca sunt hotarat sa ma impartasesc, imi insufla un motiv sa o fac nu azi, ci maine. La fel, cand vede ca sunt hotarat sa imi salvez copilul, imi insufla un motiv sa mai aman putin. Si cum, de la Tripla Ispitire a lui Cristos incoace, stim ca dracul e teolog, de multe ori imi gaseste motive teologice sa o fac.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 11.01.2015 at 20:29:48.
Reply With Quote