View Single Post
  #8  
Vechi 18.02.2013, 08:57:02
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mamidegemene Vezi mesajul
Dna doreste sa ramana in Bucuresti, aici merge baiatul la scoala si dansa mai face diverse treburi prin piata pt 15-20 lei.
Am vazut si eu cazul la stiri si m-a impresionat,este aproape de neimaginat ca unii semeni ai nostri pot trai in astfel de conditii intr-o tara care se doreste a fi civilizata si apartinand UE.Totodata,este admirabil ca doriti sa va implicati si sa le intindeti o mana de ajutor acestor suflete amarate.
In alta ordine de idei,este posibil ca in Bucuresti,un oras destul de scump dealtfel sa nu se poata gasi atat de usor o solutie.Nu stiu daca exista biserici care se implica in zona in astfel de cazuri sociale,poate s-ar putea incerca...
In rest,poate doamna ar fi bine sa ia in calcul si varianta mutarii intr-un alt oras in cazul in care se gaseste o varianta mai buna si care sa ii ofere,poate si posibilitatea castigarii unui banut.Suma de 15-20 de lei pe zi nu stiu daca este atat de motivanta,incat sa doreasca cu orice pret sa ramana acolo,iar scoli se pot gasi si in alte orase.
S-ar putea incerca si prin alte fundatii din tara,manastiri care ar putea oferi gazduire si eventual si posibilitatea castigarii unui banut,cat de cat.In plus,intr-un alt oras mai mic,nici preturile nu cred ca ar fi atat de mari cum sunt in Bucuresti.
Situatia este tragica ,mai ales pentru bietii copii, si le afecteaza dezvoltarea din toate punctel de vedere,mai ales ca cea mica are probleme mari de sanatate si nici nu mai poate frecventa scoala,deci este nevoie urgent sa se gaseasca o solutie rezonabila.

PS:Vedeti ca acolo unde este postat articolul,pe site-ul KanalD exista mai jos o rubrica de comentarii si am observat ca mai exista si alte persoane dornice sa ajute.
Un exemplu de comentariu:

" As vrea si eu sa iau leg cu aceasta familie ptr a le oferi un adapost deasupra capului. Mama mea(50 ani, sanatoasa) locuieste singura intr-o casa ff incapatoare cu gradina, curte si animale la cativa km deBuc . Cred ca ptr copii ar fi minunat. Coincidenta face ca numele mamei de familie coincide cu cel al acestei familii. Multa sanatate si putere, si Dumnezeu sa ii aiba in paza sa."


anca

07 Februarie 2013 | la 09:36
"O puteti contacta: Luminița Florea 0765703644"
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 18.02.2013 at 09:14:28.
Reply With Quote