View Single Post
  #19  
Vechi 23.02.2009, 11:48:40
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Dar melodiile de la Oastea Domnului cum ar fi aceasta ce parere aveti?Muzica bizantina de biserica te face sa plangi,e in stil de rugaciune,de tristete.Trebuie cateodata sa te mai umpli si de bucurie si Dumnezeu inseamna dragoste nu uitati si dragostea inseamna frumos nu numai lacrimi si rugaciune.

Mai cheama-mi Iisuse

http://www.youtube.com/watch?v=Vtdow1bk4K0

Cum s-a mai spus, bucuria in Domnul trebuie sa fie una duhovniceasca, nush in ce masura ai luat tu contact cu adunarile neo-protestante, ei creeaza in adunare acele stari emotionale, muzica trebuie sa-ti trezeasca emotie, predica trebuie sa fie foarte atragatoare pt a prinde la public
acolo la ei, e pus intr-o oarecare masura in centru individul, nu Domnul, satisfacerea emotionala a individului tocmai de asta ei resping slujbele Bisericii, numindu-le papagalicesti, ei vor tot timpul ceva nou, ceva ce sa le trezeasca interesul daca nu, serviciul divin nu este reusit
Dar sub pretextul "putem sa-i cantam Domnului cum ne cere inima" s-a deviat foarte mult, transformand muzica religioasa dupa preferintele individului in fel si fel de genuri care nu mai au decat versurile crestine, linia melodica e imprumutata din lume..ori vezi aivci intervine aceasta "laicizare" a bisericii facem doar cum dorim, muzica psaltica o resping pt ca nu e atat de atragatoare, le neo-protestanti nu sti unde e limita intre muzica crestina si pseudocrestina
Eu cred ca au cam luat-o pe aratura desi au pretentia ca ii urmeaza pe primii crestini, nu o fac deoarece ii urmeaza doar in ce le convine, de exemplu instrumentele muzicale nu erau prezente in adunarile primilor crestini, ei forteaza versetul din psalmi facand din el o adevarata dogma deoarece in orice adunare fie ea si de la tara se canta cu instrumente
Mie imi plac pricesnele ortodoxe care sunt preluate de la Oastea Domnului pricesne scrise de Traian Dorz, acestea sunt duhovnicesti, si ascultandu-le te duc cu gandul la cele duhovnicesti nu la discoteca
Asculta pe youtbe pricesnele cantate de parintele Marian Marcus si Cristian Pomohaci si fa diferenta intre ele si ceea ce asculti tu
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote