View Single Post
  #336  
Vechi 08.11.2018, 18:47:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit extras din Universul Credinței invitat Constantin Necula

Interviu Constantin Necula cu Andrei Victor Dochia în curtea Palatului Mogoșoaia la emisiunea Universul Credinței rubrica Bucuria credinței:

„[...]Facem platforme să ne salvăm, ne dăm titluri, ne împăunăm cu tot soiul de titulușuri.
Alegem la urnă oameni care după aceea batjocoresc urna, iar Sfinții stau în cutiuța lor acolo, ca să binecuvânteze încercarea noastră de eliberare din nimic.
Revin, suntem în curtea unor mucenici.
Ar trebui să facem din când în când, rușinică la ăștia care comentează, pentru că până la urmă inclusiv Bucureștiul și televiziunile lor și media și aerele lor de mari capitaliști, pun ghilimele de rigoare stau pe mucenicia unui bărbat care și-a dus copiii la moarte ca să fie sigur de învierea lor.

N-or să aibă, ei nu știu cum să facă să-și facă copiii mai pompoși, mai, mai. De aici și ratările în general în familiile lor.

M-am uitat foarte tare în perioada aceasta a referendumului cine erau cei mai guralivi anti-referendum
Ratații! îmi pare rău să o spun - Frustrații!, cei neîmpăcați în propriile lor familii, care nu și-au descoperit iubirea în propria lor familie.

Știi care e diferența între un parteneriat civil și o cununie civilă ?

Nevoia de fidelitate, în parteneriatul civil poți să faci contract ca și cum te-ai duce la C.A.P. cu vițelul în orice situație, cu orice întreprindere din lumea aceasta
Cununia civilă cere fidelitatea cuplului.

Le e frică să fie fideli, îi jenează că fidelitatea presupune credință, iar credința presupune nădejde, iar nădejdea presupune dragoste.[/...]”

Extras din emisiunea Universul Credinței rubrica Bucuria credinței 4 nov 2018.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.11.2018 at 19:29:35.
Reply With Quote