Subiect: Liberul arbitru
View Single Post
  #8  
Vechi 06.01.2007, 23:49:25
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de silverstar
In ultimul timp se vorbeste tot mai mult despre liberul arbitru. De fapt, ce este liberul arbitru? Dictionarul spune ca "Liberul arbitru este presupusa libertate absoluta a vointei omului." Dar, de ce "presupusa librtate"? Pentru ca, daca ne-am exprima propria vointa fara nici o prejudecata, fara nici o cutuma, fara a tine cont de nimic, s-ar putea ajunge la situatii aberante. Imaginati-va ce-ati zice despre un profesor care ar aparea in fata elevilor imbracat doar in lenjerie intima pentru ca asa vrea sa-si exprime el liberul arbitru? Lasand la o parte situatiile aberante si analizand liberul arbitru in limitele societatii in care traim, putem arata ca persoanele care au avut capacitatea sa isi exprime liber vointa, in situatii de cumpana ale vietii lor, au putut trece cu usurinta peste acele probleme care le apasau sufletul si chiar existenta.
Trecerea de pietoni e o constrangere eu nu cred face parte din protectia noastra dar tu esti liber sa treci strada pe unde vrei dar dupa aceea nu da vina pe altul pentru ce ti sa intamplat.Liberul arbitru este in vointa noastra dar exista totusi o limita care ne depaseste intelegerea.Destinul uneori ne poarta in locuri si in prezenta anumitor oameni si noi nu prea putem sa intelegem dece se intampla asa ceva.
Da, tu ai ales sa vorbesti despre o aberatie. Daca ai fi citit cu atentie ori daca ai fi priceput macar ceea ce sa cred ca ai citit, ai fi remarcat ca liberul arbitru este doar o "presupusă libertate" in contextul societatii in care traim... Mai clar de atat nici eu nu pot...
Reply With Quote