View Single Post
  #28  
Vechi 24.03.2010, 17:22:24
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariuca92 Vezi mesajul
Gabriela,

Mersi pentru lamuriri.
Cineva mai inainte de tine ma acuza ca n-am nicio treaba cu catehismul. Nu stiu prea multe ce-i drept insa am citit si eu cate ceva, si daca e ceva ce recomand tuturor, este Jurnalul Fericirii a unui mare sfant care a fost N. Steinhardt.

Ei bine, vis-a-vis de afirmatia ta "De iubirea lui Dumnezeu beneficiem aici in lumea aceasta pe urma urmeaza judecata care este DREAPTA!!!!!!!!!!!! " parintele de la Rohia, are alta parare.
El spune, si eu sunt total de acord, ca judecata lui Dumnezeu, NU va fi DREAPTA. Dreptatea e mult mai putin decat dragostea. Daca ar fi sa fim judecati in termeni de dreptate/contabilitate, am merge toti in IAD. Insa Dumnezeu ne va judeca cu dragoste, va lasa de la El, va trage la cantar in favoarea noastra, numai sa ii dam cateva fapte bune.

Voila, tu cum ai vrea sa te judece Dumnezeu, dupa Dreptate sau din Dragoste (fara Mircea Radu, bineinteles)?

God is LOVE, not Justice. Keep that in mind.

Mariuca

Eu raman la ideia ca Dumnezeu nu va face nedreptate, insa nu trebuie sa ne culcam pe o ureche ca Dumnezeu ne iubeste si ne iarta!
Da, ne iubeste si Da, ne iarta, dar cand de buna voie te desparti de Dumnezeu si lupti impotriva lui ce crezi ca vei raspunde inaintea lui Dumnezeu? Te-ai iubit pe tine sau L-ai iubit pe El mai presus de orice?!
A nu se confunda! Eu cred in iubirea si milostivirea dumnezeiasca dar la judecata faptele noastre vorbesc si judecata este dreapta! Tu singura vei sti ce meriti intrucat constiinta este cea care iti spune!

Si dreptatea Lui Hristos rezulta clar din Evanhelia dupa Matei cap 25!
Reply With Quote