View Single Post
  #7  
Vechi 05.06.2012, 01:49:06
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
stiu... asa spun toti..... atunci nu inteleg de ce ne mai rugam daca stim ca o sa se faca voia Domnului??? ce rost mai au rugaciunile noastre daca Dumnezeu o sa faca voia Lui???
Cristi,bine ai revenit printre noi (in mod activ)! Se pare ca nu ai inteles exact ce anume ti s-a spus prin "voia lui Dumnezeu". O sa incerc sa fiu eu mai explicit,asa ca o s-o iau babeste...

Dumnezeu stie,evident,ce e mai bine pentru noi. Totodata,El nu prea se baga in vietile noastre,caci suntem liberi,asadar cadem intr-o stare de incertitudine a alegerilor noastre. Cand e voia noastra,chiar daca gresim,Dumnezeu ne-o respecta. Asa ca trebuie sa-L rugam pe El ca sa ne descopere noua voia Lui,si mai ales sa ne dea puterea de a o face,caci de multe ori e contra dorintelor noastre. Prin "voia Lui" sa intelegi atotstiinta Sa,nu neaparat sa interpretezi ad-literam. Nu inseamna ca e ceea ce oricum o sa se intample,ci ca El stie ce decizie/alegere ar fi mai buna pentru noi,si sa ne rugam sa ne-o descopere. Nu stiu cat de bine m-am putut face inteles,scuze.

Stii,prin asta am trecut si eu,intrebarea asta mi-am pus-o si eu,si chiar daca nici acum nu stiu un raspuns concret,totusi cred ca am descoperit in mare cum sta "treaba". Dumnezeu te iubeste si iti vrea binele,El stie ce este potrivit pentru tine,asa ca roaga-L sa iti arate,sa te lumineze. El stie ce-ti doresti dinainte de a cere,insa gandeste-te si ce-si doreste El pentru tine,avand in vedere ca iti vrea binele,mantuirea.

Si eu am ajutat fete pot spune,s-au lasat si de fumat,le-am adus si la biserica etc. Insa asta nu e neaparat un semn,aparentele pot insela. Si inca puternic! Si eu am crezut de nenumarate ori ca am gasit calea,adevarul,ca am descoperit ceea ce cautam de-o viata,insa poate nu a fost asa. Problema e una foarte complicata si complexa,vezi sa nu cazi in orbire. Ia spune-mi,ce stare ai cand te gandesti la ea? Stiu,de neliniste,simti ca n-ai stare,ca fara ea e capat de lume,simti ca esti "obsedat" de ea,ca nu vei putea trai in lipsa ei etc. Eu unul asa aveam starile,si la modul general erau de NELINISTE,de tulburare. Ori asta nu-i de la Dumnezeu... Sunt multe de zis,si mai ales nu stiu daca sunt eu cel potrivit sa o faca,mai ales ca nu ma diferentiez prea mult de tine.
Reply With Quote