View Single Post
  #30  
Vechi 07.06.2012, 18:05:34
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Revin, reformulez insa te rog sa raspunzi concret.

Daca tu spui ca Il cunosti pe Dumnezeu Tatal si Il recunosti pe Fiul Sau, Iisus Hristos ca si Mantuitorul omenirii intregi, cum dar poti spune despre Dumnezeu ca este "Natura Ultima" - Dharmakaya si Iisus Hristos un alt Budha?...

...iata mesajul tau:

Ceea ce este in mod esential o Persoana nu poate fi definit conceptual.

Persoana nu poate fi raportata nici la spatiu (asa cum il percepem noi prin discriminari si referinte) si nici la timp (prin perceptia miscarii/curgerii). De aceea ea pare sa fie peste tot si nici unde.

Simturile noastre desi ne ajuta sa percepem aspectul conventional al realitatii - din perspectiva adevarului ultim sunt "invatatori mincinosi" pentru ca ne prezinta in mod inselator realitatea.


Ceea ce este minunat si cu totul de neinteles cu privire la Persoana (din perspectiva mintii formatata sa gandeasca spatio-temporal) este faptul ca
Persoana este in Toate si totusi nu este in nimic. Isi pastreaza identitatea/singularitatea fiind in acelasi timp toate Persoanele.

In mod esential nu exista nici atingere si nici contact.

Filip l-a intrebat pe Isus ,aratani-L pe Tatal sa intelegem si noi clar !
Domnul Isus i-a zis ;"De atata timp sunt cu voi Filipe ,si nu M-ai cunoscut !Cine M-a vazut pe Mine ,L-a vazut pe Tatal ,cum zici tu deci aratani-L pe Tatal ?


sau alt exempu

"Ramaneti in Mine si Eu in voi"

Dragostea si intelepciunea este cheia care ne deschide ochii cu privire la acest adevar.

Altfel credem ca suntem insule intr-un ocean cand de fapt suntem picaturile oceanului - suntem picatura si ocean in acelasi timp.

Acesta este darul mantuirii - sa vezi profunzimea, adancul minunat-nesfarsit al Persoanei care se deschide cu marinimie in Dumnezeu Totul.

Atunci suntem cu adevarat Fii - pentru ca nimic nu va mai fi ascuns de vederea noastra.

Robii nu stiu multe - dar Fii stiu toate ale Tatalui.

Eu cred ca realitatea este Una - dar denominarile sunt diferite.

Este foarte important sa intelegem natura Lui Dumnezeu, pentru ca altfel ne rugam la o icoana a mintii - si putem fi departe de Dumnezeu.

Sunt multi cei ce au crezut in Isus si au ucis in numele Lui crezand ca fac un bine.

Sunt multi cei ce cred in Isus si isi hulesc aproapele si cred ca fac bine procedand astfel.

Ei cred ca apucarea numelui este o garantie (fie a Lui Isus, Budha, Dumnezeu, Alah...sau forma de credinta - biserica). Din pacate nu este asa.

De Dumnezeu te apropii doar intelegandu-i Inima.



Dharmakaya este o denominare care desemneaza Adancul Nesfarsit al Fiintei.

Din aceasta perspectiva putem spune ca Dharmakaya este Dumnezeu.

Pentru a intelege insa Dharmakaya este nevoie de experiente profunde ale vacuitatii - adica mintea sa intre pe "pamant sfant".

Iar Isus, intradevar, are toate caracteristicile unui Budha.
Reply With Quote