Subiect: tamiie si smirna
View Single Post
  #24  
Vechi 31.05.2013, 19:26:47
IVAN ADRIANA IVAN ADRIANA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2013
Mesaje: 2
Implicit lampita pentru tamaie

Citat:
În prealabil postat de Dacian Vezi mesajul
Mai de mult, am intrat intr-un mic magazin cu obiecte bisericesti si am fost surprins acolo de placuta aroma din aer. Am intrebat ce anume miroase asa frumos? Era tamaia si smirna. Era primul meu contact cu ele...Si privind mai atent la locul de unde emana placuta mireasma am vazut o candela si ca pe marginea candelei-pahar se spijinea pe trei picioruse o mica cupitza in care era smirna si tamaie, iar flacara candelei de dedesubtul cupitzei facea sa emane mirosul placut. Nu avea de vanzare asa ceva! Si-o facuse singura! Impresionat de aspectul practic al acesteaia, ca odata cu lumina candelei sa ai si mireasma de tamaie in momentele de rugaciune, mi-am confectionat si eu o astfel de cupitza cu trei picioruse ce se sprjineste pe buza paharului astfel incat flacara sa n-o atinga ca sa arda repede tamaia si sa scoata fum. Si exact cum zice Ancah, cum ca tamaia/smirna previne infectiile respiratorii, de asta m-am convins si eu folosind regulat, la rugaciuni modul descris mai sus. Trup si suflet!
Si rasina de brad din muntii nostri mi-am adus acasa cand am avut ocazia si tare placuta e. In ziua in care se praznuieste un Sfant Román pun si-o bucatica de rasina de brad de la noi si-i zic Sfantului: -Uite asta e din muntii nostri!:)
Ideea mi se pare extraordinara, dar nu stiu cum sa realizez cupita. Din ce ati facut-o si cum? Chiar sunt interesata sa-mi confectionez una, dar fara o poza sau descriere mai amanuntita ca sa-mi dau seama, mi-e greu. Astept cu viu interes raspunsul dvs.
Doamna ajuta!
Reply With Quote