View Single Post
  #45  
Vechi 14.02.2013, 11:55:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ce inseamna consacrarea Rusiei de catre Papa? Intensificarea activitatilor misionare pe intreg teritoriul rusesc pentru convertirea rusilor la Catolicism? Papa isi consacra viata acestui scop, de a intra in comuniune cu comunitatea ortodoxa rusa, de a ingloba ortodocsii in BC si nu numai ei, ci pe toti rusii?
Eu de asta spuneam ca speram sa nu se intample asta. Stiu cate ceva despre acest subiect pentru ca am discutat pe forumul catolic si am citit astfel ce s-a intamplat la toate aparitiile dar si dupa aceea. Un articol catolic despre aceasta consacrare si istoria ei pana azi: http://www.intratext.com/IXT/RUM0018/_P13.HTM
Si un mesaj al meu pe tema asta pe forumul catolic: http://www.forum-catolic.cnet.ro/vie...jugorje#p55669
Citez din link-ul catolic: " La 13 iunie 1929, Sora Lucia a avut o splendidă viziune a Prea Sfintei Treimi și a Inimii Imaculate a Mariei, în cursul căreia Stăpâna Noastră i-a comunicat că “a venit momentul în care Ea voia ca eu să comunic Bisericii dorința sa de convertire a Rusiei și promisiunea ei de a o converti”.
Deci ce inseamna asta: convertirea Rusiei la catolicism. Ce spunea acea aparitie: sa se faca acea consacrare, astfel Rusia se va converti la catolciism si doar asa vor scapa de comunism. Destul de asemanator cu ce s-a intamplat in preajma Constantinopolului, daca vor trece la catolicism Papa ii va ajuta sa scape de turci. Sa ne gandim si ca in acea perioada, inceputul sec. XX., nu erau conceptiile ecumensite prea raspandite, nici la catolici pentru ca nu fusese conciliul Vatican II.

Aparitiile au avut loc in 1917, in preajma venirii comunistilor la putere in Rusia, iar atucni s-a spus: "Pentru a-l opri, voi veni să vă cer consacrarea Rusiei". Sora Lucia a mai avut multe aparitii dupa aceea, cererea de consacrare a venit intr-o viziune din 1929. Dar, cum observam, catolicii si papii urmatori nu au prea bagat in seama aceste aparitii, desi sora Lucia cerea hotarat sa se implineasca ce se spunea in viziuni.
"La 21 ianuarie 1935, într-o scrisoare adresată Părintelui José Bernardo Gonçalves S.J., Sora Lucia raportează că “Domnul Nostru este foarte nemulțumit că nu i s-a satisfăcut cererea”."
Pana la urma nici pana azi papii nu au facut ce cerea sora Lucia din viziuni, Papa Ioan Paul II a facut cate ceva, dar nu cum se cerea, cu participarea episcopilor.
Reply With Quote