View Single Post
  #25  
Vechi 06.08.2009, 17:05:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit meditatie

Cine a fost pe muntele Taborului? Petru, Iacob si Ioan. Acestia au vazut cu ochii lor ca Iisus este Hristosul, Fiul Lui Dumnezeu, nu un simplu profet sau prooroc. Credinta lor nu a mai fost necesara, din acel moment ei au stiut ca Il au pe Dumnezeu in mijlocul lor.

Mai este si episodul in care Iisus ii intreaba: cine credeti voi ca sunt Eu? Si Petru, inspirat de la Tatal Il marturiseste ca fiind Insusi Fiul Lui Dumnezeu.

Vine insa momentul ispitei... Si Petru, care stie ca Fiul Lui Dumnezeu este in fata lui, se leapada de El de trei ori, nu o data! Desi stia care este realitatea! Si demonii stiau ca gresesc si stiu si in momentul asta, dar raman in alegerea lor pacatoasa. Ideea este ca e foarte interesanta lepadarea lui Petru, o cadere uriasa de la extazul Taborului pana sub pamantul celui rau... Dar lectia de invatat este ca Petru s-a pocait cu amar dupa episodul din acea noapte si a fost iertat, pe cand Iuda s-a descurajat si a ajuns in randul celui vicelan care l-a pacalit... Si Iuda ar fi fost iertat, bineinteles, dar a ales sa cada in continuare, nu sa se ridice cu ajutorul Lui Hristos.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote