View Single Post
  #8  
Vechi 06.01.2013, 14:45:43
Vlad_7 Vlad_7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Legătura este tocmai partea din link ce trimite spre întrebarea lui Dragoș: "Christ is the only mediator between God and man." Adică Hristos este Unicul Mijlocitor între om și Dumnezeu în cadrul mărturisirii păcatelor. Știu că în teorie ortodocșii cred același lucru, însă prin actul "spovedaniei" și al mijlocirii sfinților demonstrează contrariul.
Cu tot respectul, am o întrebare pentru tine. Ce cauți pe un site ortodox? Ar fi ca și când eu m-aș duce pe un forum protestant sau unul islamist și aș încerca să intru în polemici cu adepții credinței respective... Îți garantez că eu chiar nu încerc să te jignesc, dar nu prea pot înțelege motivul prezenței unei persoane de alte religii pe un forum creștin- ortodox. Mă gândesc că poate vrei să ne studiezi doctrina, obiceiurile etc Sau poate că te îndoiești de religia ta și cauți adevărul. În acest ultim caz, nu vei învăța mare lucru de pe acest forum din păcate. Biserica ar trebui să fie locul de unde să începi căutarea ta.
Nu d-alta, dar mereu apare discordie între adepții diverselor religii...nu are sens să punem paie pe foc. Oricum, tu nu vei convinge niciodată pe nimeni pe acest forum că în cadrul vreunei religii protestante/neoprotestante este adevărul suprem.
Reply With Quote