View Single Post
  #5  
Vechi 17.11.2010, 16:56:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex.petrisor Vezi mesajul
Vad ca daca o sa continui arhitectura, pentu a face treaba buna trebuie sa renunt la muzica si icoane-ceea ce NU VREAU.
Asa ca mai degraba as renunta la arhit.
M-iau venit sfaturi de genul: ; „ce viitor iti garanteaza astea?” sau ”ajungi muritor de foame...”
In alte ”discutii” parintele m-a felicitat ca am ales arhitectura.
cum pot avea incredere ca sfatul care o sa mi-l dea e bun?(pt ca intuiesc ca o sa-mi spuna sa termin facultatea)
Facultatea de arhitectura este foarte grea si nu prea iti lasa timp liber. Daca vei incerca sa lucrezi si altceva in paralel, in loc sa faci 6 ani vei face 8-9 ani de scoala. Nu mai calculez stagiatura care se cere dupa licenta, deci mai adaugam 2 ani. Eu te-as sfatui sa te concentrezi pe scoala si sa lasi temporar deoparte activitatile extra. Poti sa mai pictezi cate o icoana din cand in cand, Duminica vei canta la Liturghie...

Da, parintele tau e un om care judeca pragmatic. O sa-ti dau doua exemple. Am un prieten care e doctor in filosofie, acum e la studii postdoctorale, insa omul s-a apucat de Drept in paralel cu meseria de profesor si cu aceste studii. Am mai auzit de cineva care si-a dat doctoratul in Teologie prin Italia si acum se pare ca lucreaza la un call center, pentru ca vorbeste italiana... Deci Alex, cauta si fa-ti un rost in viata, incearca sa devii independent, caci poate parintii tai nu vor putea sa te ajute la nesfarsit. (apropo, stiai ca Arhitectura e una din cele mai scumpe facultati?)

Foarte important pentru tine este ca in ultimii doi ani se facultate sa incepi sa cauti un job in domeniul tau cu jumate de norma. Te va ajuta enorm dupa, tinand cont ca acum economia e la pamant si asa va ramane si in continuare, adica nu se construieste, nu sunt proiecte, firmele falimenteaza, dau afara oameni...

Oricum, tine aproape prin rugaciune si Sfintele Taine de Cel ce este Arhitectul sau Ratiunea Lui Dumnezeu, Cel care a gandit proiectul Creatiei.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote