Subiect: 40 De liturghii
View Single Post
  #27  
Vechi 20.06.2011, 19:05:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
Buna ziua

Am si eu cateva intrebari in legatura cu 40 de liturghii. Se pot da si pentru impacare cu sotia si reunirea familiei ? Am inteles ca se pot da la Manastirea Cernica, cu cine anume trebuie sa vorbesc acolo ca sa aflu exact cum trebuie sa procedez ?

Multumesc
Cele 40 de liturghii se pot da la orice manastire. Nu sunt un mijloc magic prin care se poate obtine ceva. Dvs, cand mergeti duminica la biserica, dati la altar un pomelnic cu viii si mortii, pe care ii pomeneste preotul la slujba Sfintei liturghii, laSfantul Jerfelnic. Asa se procedeaza si acum, numai ca acel pomelnic va fi citit 40 de zile consecutiv.

Dar dvs trebuie sa luati mai intai legatura cu un preot, la care sa va spovediti si cu care sa analizati cauzele care au dus la destramarea familiei si cum pot fi acestea inlaturate. E bine sa fiti pomeniti la slujbele Bisericii (dintre care Liturghia e cea mai importanta), dar trebuie sa participati si la ele si trebuie si rugaciune personala, si post (azi tocmai ce am intrat in postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel), si spovedanie, si impartasanie, si fapte bune...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote