View Single Post
  #4  
Vechi 29.11.2007, 01:24:44
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Pentru mine Sf.Nicolae este ca un al doilea inger pazitor.Pana acum n-as putea povesti o anumita intamplare minunata in care sa se arate exact cum m-a ajutat Sfantul, dar eu il consider asa pentru ca m-am nascut de ziua lui si cred ca m-a ocrotit de atunci si pana acum foarte mult.
Dar as putea spune ca Sfanta Parascheva m-a mangaiat atat de mult.De fiecare data cand ma duceam la ea (la mitropolie unde se afla racla cu sfintele moaste)si imi rezema-am capul pe racla si incepeam:"Sfanta Parascheva uite asa si asa..."si-mi spuneam necazul, simteam ca ma asculta si uneori cand era in desnadejde cumplita mai simteam si cate un miros dulce de mir ca un fel de raspuns ca m-a auzit.De cate ori mi-am pus capul acolo plin de tot felul de ganduri de tristete si am plecat ususrata?De mii de ori. Chiar este acolo la mitropolie la intrare la poarta o batrana care vinde ziarul "Lumina" si de fiecare data cand trec o aud zicand:"Cine ne-a mangaiat?Cine ne-a managiat?"iar apoi zice drept raspuns:"Maica Domnului si Sf.Parascheva!". :)

Sfanat Parascheva e iubita mea maicuta.
Sfanta Parascheva sa nu ma lasi niciodata ,si atunci cand voi fi in adancul pacatului sa ma primesti cu mare mila!
Reply With Quote