View Single Post
  #5  
Vechi 21.11.2008, 01:14:09
irina1f irina1f is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2008
Mesaje: 23
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de mirelada Vezi mesajul
Sentimentul golirii apare atunci cand pleaca de la noi Harul lui Dumnezeu.
Spuneai ca nu ai stat decat 10 min la Sf.Liturghie pt ca erai foarte prins... si ca ai fost intr-o Duminica, de unde reiese ca nu obisnuiesti sa mergi la Sf.Liturghie... Nici eu nu obisnuiam sa merg in mod regulat, dar am inceput sa am niste probleme foarte urate si mi-am schimbat de atunci prioritatile. Cand ai credinta trebuie sa mergi si la Biserica, Dumnica oamenii merg la Biserica pt a-L slavi pe Dumnezeu (si pentru ca Dumnezeu sa ne ajute si sa ne mai ierte din pacate). Totul este sa Il punem pe Dumnezeu pe primul loc in inima noastra. Si atunci ne va merge si noua bine. ("Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu si toate celelalte vi se vor da voua"). Macar 2 ore pe saptamana sa mergem sa Il cinstim - la Sf. Liturghie. Am citit intr-o predica ca participarea la Sf.Liturghie este cea mai buna fapta pe care o putem face si primim binecuvantare de la Insasi Domnul nostru Hristos.

Ai mare grija ca atunci cand te indepartezi de Dumnezeu, pierzi si protectia Lui si atunci poti deveni vulnerabil in fata pericolelor de tot felul.
Spui ca ai mers la biserica si nu te-a ajutat. Ce te va ajuta la inceput este in primul rand SPOVEDANIA. Daca inca nu te-ai spovedit, sa o faci cat mai repede. De fiecare data cand ne simtim pustiiti sau pierduti trebuie sa ne spovedim iar aceasta sa o facem sincer si sa ne spunem TOATE pacatele (altfel este mai rau) si exact cum s-au intamplat, pt ca Harul lui Dumnezeu sa inceapa sa lucreze asupra noastra. Dupa care facem canonul dat de Parinte si daca avem dezlegare sa ne impartasim. Insa trebuie si pocainta nu doar spovedanie, adica sa realizezi tot ce ai facut gresit pana acum si sa iti para rau si sa ceri iertare sincer de la Dumnezeu pt acestea. Inainte de Spovedanie, este recomandat sa citesti rugaciunile pt Spovedanie (le gasesti in orice carte de rugaciuni), iar daca nu te-ai mai spovedit pana acum, ajuta mult o carticica care se gaseste in Biserici - Indrumar de Spovedanie, pt ca acolo gasim multe feluri de pacate - pe care altfel nici nu le-am banui ca sunt pacate.
Trebuie sa nu amani insa. Deja ai avut un semnal ca ceva nu e in regula, cu cat amani cu atat e mai rau.

Si sa renunti la orice stii ca este gresit in ce faci (minciuna, mandrie sau orgoliu, rautati de orice fel).
Cel mai mult ajuta sentimenul smereniei - sa ne simtim pacatosi in fata lui Dumnezeu, si sa constientizam asta mereu. De mare ajutor si iti recomand (si acum si dupa Spovedanie) este sa spui in sinea ta (sau cu voce tare cand esti singur) rugaciunea inimii: "Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ma pe mine pacatosul!" de cat mai multe ori.

Sa iti ceri iertare lui Dumnezeu ca nu ai stat la Sf. Liturghie decat 10 minute si ca ai considerat alte lucruri ca fiind mai imporante. Totul este sa regreti sincer, daca faci acestea garantat vei simti schimbare. Si inca una mare...
Doamne ajuta!
Aproape mi-au dat lacrimile. Si eu trec prin ce trece Sniper. Si stiam lucrurile pe care le spuneti dumneavoastra, ma ung la suflet. dar de fiecare data cand vreau sa fac ceva cu sufletul meu, sa ma spovedesc , sa ma duc la Biserica, apare cate ceva si nu mai fac asta. Sunt din ce in ce mai obosita. Sincer, m-am lenevit de tot si am obosit sa lupt cu pacatele si cu probleme care sunt din ce in ce mai multe. Si mai grele. Si simt ca l-am pierdut de tot pe Dumnezeu. Am obosit sa ma mai straduiesc cu viata mea, am ramas "repetenta" la facultate si trebuie sa repet anul pentru ca nu m-am luptat sa il trec, am un job vai de el cu un salariu mic ca am datorii de zeci de milioane, nu mai sunt interesata sa invat lucruri noi si sa avansez cumva din punct de vedere intelectual, nu mai sunt milostiva cu oamenii din jurul meu, nu mai pastrez legatura cu prietenii si rudele m-am departat de toti si desi ma simt singura, stiu ca totul e doar din cauza mea. Desi mai am parintii care ma sustin, nu le pot spune problemele mele pentru ca nu vreau sa sufere din cauza mea sau sa aiba griji grele pe suflet. Nu mai am nimic. Si nu mai fac nimic. Am devenit rece, rea si nepasatoare. Azi am vazut un om intins pe jos pe strada. daca l-as fi vazut cum 4 ani m-as fi dus la el, macar sa il imbrancesc sa ii zic "nene esti mort, mai traiesti, ce faci?" macar sa stiu de el.azi am trecut pe langa el ca nesimtita, m-am uitat la el si am trecut pe alaturi ca si cum nu ar fi fost nimic acolo. daca omul ala avea nevoie de mine ? parea neingrijit si mort de beat. dar daca omul ala era inghetat si mort de beat la propriu, ori coma alcoolica ori in hipotermie ( dau un exemplu ). Vai mie !
Reply With Quote