View Single Post
  #5  
Vechi 07.09.2009, 15:45:45
BursucGabrielaIonela BursucGabrielaIonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru BursucGabrielaIonela
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
As dori sa stiu ce este de fapt duhovnicul si cum sa-l gasesti sau sa-l stabilesti.
Este preotul la care te spovedesti de obicei, automat si duhovnic?
Toti preotii si calugarii au voie sa fie duhovnici? Cum poti sti cine poate fi duhovnic dintre ei?
Se invata asta in facultatea de teologie?
Cu ce, in ce probleme te poate sfatui?
Cum poti comunica cu el?
Nu am sa raspund ca un adevarat teolog ce inseamna duhovnicul, ci ca o simpla persoana care are deja un duhovnic. Nu toti preoti sunt si duhovnici din cate stiu. Sunt oameni care merg la preot se spovedesc si cam atat, insa duhovnicul reprezinta mult mai mult. Cel putin duhovnicul pentru mine, este in afara de cel ce sta pe scaunul spovedaniei, omul la care merg sa iau chiar si numai sfat in problemele de zi cu zi, sau de ce nu, merg chiar si pentru o simpla rugaciune, omul la care merg sa imi stearga o lacrima, sa ma incurajeze prin sfaturile lui pline de duiosie si caldura sufleteasca, omul care se bucura impreuna si se intristeaza cand e sunt trista. Cred ca e vorba de multa implicare din partea ambelor parti, dar in primul rand din partea noastra prin afectiune, fiindca este cunoscut ca cu cat iti iubesti duhovnicul ma mult cu atat faci ascultare si daca dragostea ta duhovniceasca este sincera cu siguranta e reciproca si din parta duhovnicului in mod tainic. Spun din ceea ce simt din ceea ce am trait in cei sapte ani de zile de cand merg la sfintia sa.
__________________
Aduceti-va aminte de mai-marii vostri, care v-au grait voua cuvantul lui Dumnezeu; priviti cu luare aminte cum si-au incheiat viata si urmati-le credinta… Nu va lasati furati de invațaturile straine cele de multe feluri.
http://ioanagabi.weblog.ro/
Reply With Quote