View Single Post
  #12  
Vechi 29.10.2009, 16:41:52
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De dumninica ce vine, voi mai adauga in pomelnicul pentru cei adormiti si pe Parintele Arh. Teofil Paraiac, alaturi de Parintele Arh Ilie Cleopa si Parintele Arsenie Boca. Si mi se umple sufletul de bucurie cand aud rostindu-li-se numele in Sfantul Altar, alaturi de cei adormiti mai de curand sau pe care nici nu i-am cunoscut vreodata din strabunii mei.
Legat de cei sinucisi nici nu stiu ce sa mai cred. E dureros sa stii ca nu mai poti face nimic, desi eu cred ca o solutie intotdeauna exista. Ma gandesc la crimele odioase care sunt puse la cale cu lux de amanunte, ma gandesc la dictatori si presedinti odiosi care au fost vinovati de genocid sau de mii de crime pentru niste oameni carora nu le puteai gasi o vina de moarte!... Pentru toti acesti odiosi care au trait pana cand a dorit Dumnezeu sa-i tina, cineva a ramas aici pe pamant si se roaga, ii pomenesc, fac pomeni. Diavolul, cand pune stapanire pe un tanar adolescent, saracu' copil nu mai are nici o scapare. Nici aici, nici dincolo. Cum sa nu te rogi si cum sa nu speri ca Dumnezeu se va milostivi sa-l ierte pentru ratacirea lui de moment. Cate greseli nu facem in viata? De ce criminalilor li se mai da o sansa spre mantuire, iar acelor tineri rataciti si disperati, nu? Cine se face vinovat daca pana la acea varsta, inca frageda, n-a apucat sa inteleaga rolul vietii si al mortii, sau bunatatea Lui Dumnezeu! Nu noi facem legea Lui Dumnezeu, ci o acceptam asa cum e, dar sunt sigur ca undeva TREBUIE sa existe o "scapare" din infern si pentru ei.
Si-apoi, asa cum ne rugam pentru copii morti nebotezati sau pentru cei avortati, probabil exista o "portita" si pentru sinucigasii inca neajunsi la acel discernamant matur. Nu vreau sa "smintesc" pe nimeni, dar uneori luam scrierile bisericesti la modul foarte drastic si ne descoperim "mai catolici decat papa". Eu cred ca daca facem rugaciuni pentru ei, si daca incercam cu tot ce ne sta in putere sa salvam vieti prin orice mijloace (gesturi, sfaturi, informatii) apoi le dedicam acelui suflet pierdut, Dumnezeu vede si iarta. Gandul face minuni. E de-ajuns sa-ti doresti sa ti se ofere ocazia sa-l salvezi de-acolo, iar Dumnezeu stie si iti scoate in cale oameni disperati pe care numai tu ii poti ajuta. Iar tu vezi ca in urma sfatului tau, el a ramas in viata, si da slava Lui Dumnezeu! Credeti-ma ca stiu bine ce spun! Am fost candva unul dintre cei salvati, iar la randul meu mi s-a oferit in cateva randuri ocazia sa fiu in momentul potrivit la locul potrivit, cu o decizie potrivita!
Reply With Quote