View Single Post
  #5  
Vechi 11.03.2011, 17:38:36
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Este pacat ca un crestin sa poarte rozarii catolice?

Au bobitele alea de lemn care se folosesc ca la metaniera, apoi o icoana cu Maica Domnului, dar reprezentata catolic (i se vede parul), pe verso are o reprezentare a lui Iisus, tot catolica (tine o inima in maini)

Agatat de icoana asta un sur scurt de cateva bobite apoi o cruce cu Iisus rastignit.

E pacat sa porti/detii asa ceva? Zic si "sa detii" pt ca astea sunt si de pus pe perete.

P.S.-am inteles ca reprezinta rugaciunea "Bucura-te Marie" (ca care o zicem si noi ortodocsii,din cate stiu,desi modificata... e in cartea de rugaciuni a prea sfintitului Calinic)

"Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara, bucura-Te, ceea ce esti cu Dar daruita, Marie, Domnul este cu Tine. Binecuvantata esti Tu intre femei, si binecuvantat este rodul pantecelui Tau, ca ai nascut pe Mantuitorul sufletelor noastre.
O!Prea Sfanta Doamna,Fecioara, de Dumnezeu Nascatoare, primeste nevrednica noastra rugaciune, si ne pazeste de moarte napraznica si ne daruieste pocainta inaintea sfarsitului nostru. Amin"

Catolicii au o varianta scurtata la rugaciunea asta, dar cam acelasi lucru spune:

"Bucură-te; Marie, cea plină de har, Domnul este cu tine, binecuvântată ești tu între femei, și binecuvântat este rodul trupului tău Isus.
Sfântă Marie, Maica lui Dumnezeu, roagă-te pentru noi păcătoșii, acum și în ceasul morții noastre. Amin"
Probabil că treaba asta în sine n-ar fi păcat, dar azi un rozariu, mâine nu mai știu ce și uite așa se produce alunecarea.
Reply With Quote