Subiect: Fbi & ozn
View Single Post
  #40  
Vechi 13.04.2011, 08:01:06
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Eu unul cred ca este mult mai bine sa ne pastram rezervati sau macar sa urmam exemplul intelept al papei Benedict (pozitia sa precizata vis-a-vis de existenta extraterestrilor ) in legatura cu subiectul mai ales pt. faptul ca stim ca noi ortodocsii deobicei prin consevatorismul nostru de multe ori am riscat sa devenim ridicoli mai ales cind dovezile pro erau mai mult decit evidente .
In acest sens exista cel putin doua dovezi clare si care nu pot fi ignorate !
Este vorba de o scriere veche , cunoscuta ca ,,Biblia de la Cotofenesti" (un renumit site arheologic ortodocs) o biblie ilustrata si editata la 1512 la Orsova in care apar doua sicgravuri prezentind oameni care se dau jos dintr-un vultur zburator . Textul alaturat acestei sicgravuri, cuprins la geneza, arata cum patriarhul Avram primeste 4 persoane dintre acestea in cortul sau , acestia punindu-si rucsacii inaintea paminteanului in semn de jertfa.
De asemenea mai exista cartea ,, Fratii intru ratiune si speranta" a cuviosului Bahteloes de la Margaritaresti , pastrat la noi doar in manuscris, si care face referire la aceasta carte amintita anterior.
Desi este o diferenta majora intre Biblia recunoscuta de biserica ortodoxa si aceste izvoare populare totusi cred ca nu este potrivit sa amestecam lucrurile si macar sa nu ne bagam pina la vremuri mai bune , cind vom avea fiecare ocazia ca sa vedem cu proprii ochi existenta acestor extraterestrii .
Nimeni dintre noi, la un moment dat , nu poate scapa aceasta ocazie .

ps: Sa ne iubim si sa ne-nfratim cu totii !!
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 13.04.2011 at 08:07:32.
Reply With Quote