View Single Post
  #16  
Vechi 13.04.2011, 18:20:59
Claudiu_Zel Claudiu_Zel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2011
Mesaje: 18
Implicit

Sincer, teologic vorbind, ma depaseste situatia. Am citit Apocalipsa insa ff fugitiv si nu mi-a captat atentia prea mult, nu am inteles-o, nu mi-a acaparat meditatia, am pastrat in suflet doar imaginea clasica asupra ei, evanghelica. Totusi, ma bag in seama, pentru baiatul zelos, care as vrea sa nu simta ca ii se intoarce spatele. Nu prea a fost ok reactia care ai primit-o, iar eu iti inteleg zelul si cred ca acest lucru il avem amandoi in comun.
Ca sa incep corect aceasta argumentare, primul citat care mi-a venit in minte vizavi de acest subiect este: "Cele ce ochiul n-a văzut și urechea n-a auzit, și la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El". Orice om inspirat de Dumnezeu, isi pastreaza limitarea pamanteasca si totul trece printr-o prisma ff severa. Aceste imagini care le reda apocalipsa lui Ioan sunt poate putin extreme si dau spre ocult, deci implicit cam pune la indoiala ortodoxismul din ele. Insa eu cred ca Ioan, ''omul'' Ioan ca sa zic asa, dupa aceasta revelatie, atat de atins a fost sufleteste incat a impins orice mijloc de comunicare omenesc, la extrem, vroia cu disperare sa sparga bariera cuvantului pamantesc asa ca a dat o nuanta violenta, mistica poate chiar monstruoasa. A fost o refulare a unui om care are un suflet incarcat cu o tornada de trairi. Cat despre aceasta asociere permanenta, aceasta profetie ce pare valabila continuu si au fost evenimente in istorie care se pot asocia usor cu cele prezise, eu as vrea sa dau un exemplu care sa mearga in paralel cu aceste lucruri. Cand un om ucide pe fratele sau, sau mai rau, se sinucide, ma intreb ce se naste in existenta lui interioara. Ce monstri si balauri ar putea descrie ce se intampla in sufletul lui, cand devi asa de Anti-HRISTos! Eu cred ca nici Ioan nu ar fi in stare sa descrie o fractiune de secunda care poate transforma omul intr-o existenta groteasca, lipsita de orice urma de pace. Si eu cred ca va veni o vreme, cand un Balaur, va pune stapanire pe atatea suflete incat se va dezlantui acel razboi apocaliptic.

In concluzie, prietenul meu, te sfatuiesc sa ai rabdare in cautarile tale interioare, iar daca ''nu pica din cer'', fie de la sine, fie prin oameni, cel mai intelept ar fi sa astepti sa te intalnesti ''fata catre fata'' cu Cuvantul si asta se poate doar dupa ce vei da bucata de carne viermilor, intr-un cosciug. Intradevar, sunt multe lucruri deranjante in ''omenescul'' ortodoxiei, insa de aceea a lasat Dumnezeu aceste impuritati, ca sa rasplateasca pe cei care vad cu ochii sufletului si ii sacrifica pe cei pamantesti, prin smerenie, blandete si ascultare.
Reply With Quote