View Single Post
  #17  
Vechi 03.01.2012, 15:44:53
blue_sky's Avatar
blue_sky blue_sky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Intr-adevar, slujba a fost foarte frumoasa. E prima data cand simt o atractie astfel de mare pentru a merge la biserica, are preotul un har deosebit si predicile sunt extraordinare.

In legatura cu moliftele, probabil am citit eu prea multe pareri si povestiri despre nenorociri intamplate preotilor sau credinciosilor care asistasera la citirea Moliftelor, de ma tem atat de tare. Nepregatire adica nu numai ca n-au tinut post, ci ca au si alte lipsuri duhovnicesti (eu de exemplu - si rusine sa-mi fie - nu m-am spovedit si impartasit de cativa ani) si ca ar putea fi prea slabi (cum spunea si parintele Arsenie Boca, nu e bine sa zgandari cuibul de viespii) in fata efectelor moliftelor. Cand am auzit blestemele, m-am cutremurat, m-a luat o frica de nedescris. Dar dupa citirea lor, a inceput preotul sa stropeasca cu busuiocul apa sfintita si parc-a fost un scut impotriva fricii. Apropo, alta nelamurire: cat timp stropea pe credinciosii din biserica si din afara ei, toti cantau un cantec foarte frumos, din pacate nu mai retin versurile, desi atunci incepusem si eu sa cant. Aveti idee despre ce cantec ar putea fi vorba?

Si tot legat de molifte, noaptea pe 1 spre 2 ianuarie, nu mai puteam dormi de frica, am aprins candela de doua ori dar s-a stins la scurt timp. Ieri insa am fost inspirata si am pus in candela si putin ulei de la Sf Nectarie si, deloc intamplator, candela a continuat sa arda.

Cred in puterea slujbelor de dezlegare si mai cred ca nimic nu este intamplator: cand am fost la Prislop, dupa terminarea slujbei, m-am dus la mormant, apoi ma pregateam sa plec, dar mi-am amintit ca nu sarutasem icoana Maicii Domnului, asa ca am mers in biserica pentru asta..insa m-am nimerit fix cand preotul spunea ca urmeaza sa citeasca rugaciunile pentru dezlegarea de blesteme. Coincidenta? cu siguranta nu.

Ai dreptate, trebuie sa fim pregatiti oricand, dar ispitele sunt mari si gandurile de amanare la fel (daca retin bine, parca intr-una din cartile despre Parintele Arsenie Boca se povesteste despre o viziune de-a parintelui, cum ca se intreba de ce nu se mantuiesc oamenii, de ce nu se intorc de la credinta si apoi a vazut un nor negru pe cer si o discutie a necuratului cu 3 draci, cel de-al treilea dandu-i ideea de a-i ispiti pe oameni sa creada ca mai e timp de pocainta, pana la batranete mai e destula vreme, apoi moartea sa-i ia nepregatiti. poate asta e si cazul multora).
__________________
Sunt o oaie rătăcită, în căutarea lui Dumnezeu...
Reply With Quote