View Single Post
  #773  
Vechi 27.09.2013, 15:17:28
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ioane,

Îți accept critica pentru simplul motiv că dacă eu însumi aș fi citit așa ceva acum cîțiva ani depre postul negru aș fi gîndit la fel. Este reacția normală a oricui aude de așa ceva pentru prima oară și care nu are absolut nici o experiență în domeniul postului original și adevărat.

E limpede că unele lucruri nu sînt de înțeles și de acceptat pentru toată lumea, de fapt vorbesc de majoritatea oamenilor. Nu trebuie să mă crezi pe mine, dar dacă ești curios caută pe internet și vei găsi o sumedenie de experiențe împărtășite de cei ce postesc astfel (oameni de cele mai multe ori nereligioși) și vezi de ce avantaje și beneficii s-au bucurat.

Ca să te stimulez, meditează obiectiv la faptul că 90% din textele din VT care fac referire la post se referă la postul cu sau fără apă. Mai mult, avem exemplul Lui Hristos clar, plus că am dedus din scrierile lui Pavel și din Canoanele Apostolice că într-adevăr și primii creștini făceau la fel.
Ionut ,ar trebui sa stii ca postul negru nu se tine fara binecuvantare de la duhovnic.
Deci mai usor cu sfaturile
Reply With Quote