View Single Post
  #34  
Vechi 10.06.2014, 15:02:31
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gheorghe Dinu Vezi mesajul
"Emanciparea femeilor" este o problema generala din punctul meu de vedere, problema care se manifesta prin spor de natalitate foarte scazut, prin lipsa de educatie "de acasa" a copiilor, prin numarul de divorturi din ce in ce mai mare etc.

Eu nu vorbesc in acest topic la modul general, nu in numele cuiva.

Prin supunerea femeii fata de barbat inteleg exact acele citate din Sfanta Scriptura expuse de mine in primul thread:

1 Corinteni 14:34-35
34 Femeile să tacă în adunări, căci lor nu le este îngăduit să ia cuvântul în ele, ci să fie supuse, cum zice și Legea.
35 Dacă voiesc să capete învățătură asupra unui lucru, să întrebe pe bărbații lor acasă; căci este rușine pentru o femeie să vorbească în biserică.

1 Timotei 2:11-12
11.Femeia să se învețe în liniște, cu toată ascultarea.
12.Nu îngăduiesc femeii nici să învețe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniștită.


Deuteronom 22:5
5 Femeia să nu poarte îmbrăcăminte bărbătească, și bărbatul să nu se îmbrace cu haine femeiești; căci oricine face lucrurile acestea este o urâciune înaintea Domnului Dumnezeului tău.

Efeseni 5:22-33
22 Nevestelor, fiți supuse bărbaților voștri ca Domnului;
23 căci bărbatul este capul nevestei, după cum și Hristos este Capul Bisericii, El, Mântuitorul trupului.
24 Și după cum Biserica este supusă lui Hristos, tot așa și nevestele să fie supuse bărbaților lor în toate lucrurile.


Întâia Epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru 3:1
Asemenea și voi, femeilor, supuneți-vă bărbaților voștri, așa încât, chiar dacă sunt unii care nu se pleacă cuvântului, să fie câștigați, fără propovăduire, prin purtarea femeilor lor

1 Corinteni 11:3-15
3 Dar vreau să știți că Hristos este Capul oricărui bărbat; că bărbatul este capul femeii și că Dumnezeu este Capul lui Hristos.
4 Orice bărbat care se roagă sau prorocește cu capul acoperit își necinstește capul său.
5 Dimpotrivă, orice femeie care se roagă sau prorocește cu capul dezvelit își necinstește capul ei, pentru că este ca una care ar fi rasă.
6 Dacă o femeie nu se învelește, să se și tundă! Iar, dacă este rușine pentru o femeie să fie tunsă ori rasă, să se învelească.
7 Bărbatul nu este dator să-și acopere capul, pentru că el este chipul și slava lui Dumnezeu, pe când femeia este slava bărbatului.
8 În adevăr, nu bărbatul a fost luat din femeie, ci femeia din bărbat;
9 și nu bărbatul a fost făcut pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.


De asemenea topicul este emanciparea femeilor si nu violenta domestica asa ca va rog sa ramaneti in topic.
Duminica trecută la o biserică din zonă a venit o tînără din Iran care a mărturisit cum a lucrat Dumnezeu în dreptul ei, în dreptul familiei ei și a bisericii din zona în care locuia. La sfîrșitul programului am fost rugat de către o soră din biserică să-i fiu translator în vederea unei discuții cu tînăra. Din discuțiile noastre am ajuns la subiectul din Corinteni. Ceea ce mi-a spus m-a șocat pur și simplu, a spus că Pavel s-a adresat numai bisericii din Corint în vederea problemei cu femeile.
P.S Dacă tot am adus vorba despre această tînără țin să spun că a făcut un apel creștinilor să se roage pentru puținele biserici care nu au fost închise, cîteva biserici ortodoxe și catolice.
Reply With Quote