View Single Post
  #10  
Vechi 10.02.2015, 12:08:28
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Intrebare: daca la momentul in care te angajezi undeva, iti negociezi un salariu care crezi tu ca il meriti, ti se cuvine, si ca se poate face, ca asa se plateste in breasla si pt activitatea respectiva si pt volumul respectiv de munca, iar ulterior constati ca nu se mai poate, nu mai merge, nu mai poti obtine banii respectivi, ce e normal sa faci? Sa pretinzi in continuare sa iei acelasi salariu, sau sa renegociezi? ( in sensul ca sa ceri mai putin, cat sa poata face fata firma la toate celelalte cheltuieli...). E datoria ta ca bun angajat sa ii propui patronului reducerea salariului, sau asta ar trebui sa o faca el, iar daca nu o face, tu sa-ti vezi de treaba? Chiar daca asta inseamna " satraiesti clipa"( eventual sa pui bani deoparte pt zile negre), pentru ca tu esti constient ca in ritmul asta, urmarindu-si fiecare doar interesul imediat, lucrurile nu vor mai merge multa vreme, ba chiar vor merge din ce in ce mai rau....ori in cazul meu particular, spre exemplu, n-am nici un interes sa se intample asa ceva, ci mai degraba ar fi de preferat sa iau mai putini bani acum, dar sa supravietuim ( sa nu inchidem) pana prin august-septembrie...
Insa nu stiu cat de bine da in fata angajatorului sa te duci sa spui ca vrei sa ti se micsoreze salariul, pentru ca nu esti in stare sa faci mai multa treaba si mai buna, ca sa aduci mai multi bani....de obicei se intampla invers, angajatul se duce la sef si spune " luna asta am crescut vanzarile cu atat; vreau sa renegociem salariul, sa imi dati 100 de lei in plus, sau chiar mai mult..." ; cand s-a intamplat asa, nu a fost nevoie sa cer, ca mi s-a dat chiar in plus fata de ce negociasem initial....dar acum din pacate lucrurile numai stau asa....poate vor crede angajatorii ca am lasat-o eu mai moale, ca ma menajez pt ca sunt insarcinata, ca nu mai sunt interesata decat de interesul si confortul personal, cine stie, ideea ca numai reusesc sa-mi iau salariul nicicum...s-a mai intampkat asa intr-o iarna, in ian si febr, am luat doar cca 75%, dar i-am recuperat ulterior in primavara...iar pe de alta parte, chiar mi se pare ca pretentiile mele sunt nesimtite, in conditiile si la incasarile de acum, e aproape dublu fata de cat s-ar cuveni...( practic si incasarile au scazut poate nu chiar la jumate, dar cu 30% sigur au scazut...)...asa ca nu stiu ce sa fac, cum ar fi mai bine sa procedez....ce ma sfatuiti???

( unde mai pui ca decand a saracit toata lumea, mai rau decat era, imi rasuna in urechi la ordinea zilei sintagma arhicunoscuta " scump, domne scump, dincolo era mai ieftin"...( la Giurgiu, la p-ta Resita, la ***ba-n praznic, acum 2 ani ( adica imi spune pretul care era acum n ani cand a aparut produsul pe piata, ca l-ar fi luat " data trecuta", ca si cum ar fi fost acum cateva saptamani sau luni, dar probabil asta e apanajul anumitei varste, iti amintesti lucruri din tinerete casicum ar fi fost ieri :)) , etc...ca, deh, daca deconteaza primaria transportul in comun la pensionari, iti permiti sa schimbi 2 tramvaie pt 20 de bani...pe mne spre ex m-ar costa 2,6 lei drumul pan'la pța Resita, pt ce mare reducere sa ma duc pana acolo, nu mai zic la 50-60 km...)...de ce e mai scump la dvs ca la vecini??? Si de fiecare data ma mustra constiinta: poate ca am salariul prea mare...poate de-aia ma si ingras, ca-mi merge bine...acum dac-o sa ajunga sa-mi creasca burta, probabil se va explica unde se duc banii munciti din greu de bietii oameni...asta ar fi culmea, sa ma judece si pt asta, si sa ajung sa ma simt vinovata...)

In fine, mai exista si vina ca in acte am trecuta o suma, si in mana iau mai mult...ideea e ca la momentula angajarii sal minim pt cei cu studii liceale sau superioare se inmultea cu 1,5-2... daca era pe atunci minim 700, sa zic noua trebuia sa ne dea 1400...insa ori m-a incadrat pe o functie fara studii, ori cu juma' de norma, insa banii care trebuia sa-mi dea " in mana" mi i-a dat...pe urma insa s-a dat lege ca sal minim e acelasi indiferent de studii, si-atunci m-a incadrat pe post cu studii, desi nu tineam neaparat, dar le trebuia lor, ca sa functiineze corespunzator, si am ramas cu sal minim in acte..poate daca ma incadra de la inceput cu sal mai mare si in acte, pe urma nu mi-l mai reducea, si ramanea la fel, si era mai bine si pt mine ca acum la calcularea indemnizatiei imi revenea ceva mai mult...(nu luam doar 600, ci poate chiar 1000 sau peste..)...dar pt firmele mici, e o problema sa dea salarii mari in acte, ca trebuie sa plateasca contributii la ele..si iti spune " mai bine iti dau tie in mana banii aia dcat sa-i dau la stat"... dar uite ca pe urma tu te inveti cu bani, nu prea pui deoparte, si nici statul nu-ti mai da inapoi nmic atunci cand ai nevoie ( cm, indemnizatie, pensie, etc...)...ceeace mi se pare absolut normal si firesc...

Last edited by fallen; 10.02.2015 at 13:44:21.
Reply With Quote