Subiect: Excomunicare
View Single Post
  #27  
Vechi 08.05.2016, 13:57:47
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
Ce frumos scrii.....cu ani in urma am fost in vizita in bisericile adventista,penticostala si baptista .Si domnii pastori sunt la fel de priceputi la vorbe,au vorbit la fel de frumos despre Isus :)
Daca tu spui ca eu scriu frumos, asta cred ca arata limpede disponibilitatea ta pentru frumusete, sensibilitatea si alte inclinatii sufletesti nobile. Nu eu scriu frumos, ci tu ai gasit un sprijin potrivit in cuvintele mele ca sa iti eliberezi simtamintele frumusetii!...:)
Ma bucura foarte mult sa te gasesc asa! Eu sufar ca intalnesc tot mai rar oameni care nu cauta, nu sprijina/conlucreaza cu, nu se dedau la frumusete. Care este inlauntrul sufletului nostru, mai intai!
Vezi asadar, eu cred ca sufletul tau e verde, e viu si cred ca va veni o vreme cand el va inflori si apoi va rodi. Deocamdata cred ca e ca un ghiocel acoperit de gheturi straine dar el trage la soare, pentru ca e menit sa nunteasca cu lumina si sa bucure tot omul cu vestea lui cea buna.
Ma bucur mult pentru tine, Roxana!....:)

*
Am trecut si eu, candva, prin acele biserici. Am ascultat si eu predicile pastorilor. Eram foarte tanar... Apoi am frecventat o vreme lacasurile fratilor catolici. Ma simteam foarte bine in ele, incepusem deja sa amusinez linistea...
Dar sentimentul ca sunt acasa l-am capatat doar cand am ajuns acolo unde eram de fapt prin Botez. Anume, in Ortodoxie. Asa a fost la mine, asa am aflat ca s-a intamplat si cu altii.
Toti pastorii si preotii care iubesc pe Hristos au o vietuire frumoasa si tin predici insufletitoare. Atata doar ca eu nu ma mai pot satura sufleteste, marturisesc, participind la o intrunire a unei confesiuni neortodoxe. Se poate sa imi placa, se poate sa ma simt bine, se poate sa traiesc multe clipe cu alese simtaminte - dar sentimentul deplinatatii si pacea lui Acasa il traiesc doar in intalnirea cu fratii ortodocsi, cu preotul ortodox, cu scrierile Parintilor ortodocsi, cu practicile ortodoxe.
Asa e la mine, sper sa intelegi asta. Altfel spus, ma pot afla pe dealuri, ma pot ridica peste smarcurile mlastinilor mele sufletesti si cu un cuvant al vreunui pastor sau credincios din alte confesiuni - dar pe munte, in aerul tare si uimitor al cerului, in linistea adanca de care au parte doar vulturii sunt doar cand ma adun si ma tin la Ortodoxie. (Apoi iar ma risipesc, dar asta e alta poveste...)

*
Poate gasesti vreme sa te intalnesti cu un om care a trait multi ani printre credinciosii din alte confesiuni, ajungind tarziu Acasa...:)
Uite, bucura-te!
https://www.youtube.com/watch?v=39mU9lphZD4
Reply With Quote