View Single Post
  #6  
Vechi 25.11.2008, 08:50:49
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina1f Vezi mesajul
Multi oameni sunt din ce in ce mai rai, sunt nepasatori, sunt obraznici, singurul lucru pe care ii intereseaza este interesul lor propriu, sunt materialisti si pretentiosi, nu vorbesc decat cu cei ca ei, iar eu tind sa nu mai am incredere in nimeni. Am trecut prin perioade grele si unde am cautat sustinere nu am gasit nimic pentru ca nimanui nu ii mai pasa decat de el insusi. Ba mai mult, uneori cand am cautat ajutor, mi s-a dat opusul. Multi oameni nu sunt recunoscatori si astfel muncesti sau depui un efort ( indiferent de care ) si iti dai seama ca nu are cine sa iti fie recunoscator macar cu o vorba buna, sa stii ca nu ai muncit inutil. Multi oameni poarta "o masca", spun ceva in fata insa in gandul lor este cu totul altceva. De ce atata egoism ? De ce atata fatarnicie ? Cu ce ii ajuta ?
Simt ca tot ce am simtit si ce am facut pentru oamenii din jurul meu este inutil si nu simt nevoia sa ii mai iubesc, nu mai simt nevoia sa imi mai pese de ei. Ma simt un om naiv si toti ma iau de proasta. M-am saturat de ei si de rautatea lor.
Imi cer scuze ca am scris atat de mult dar simteam nevoia sa ma descarc, mi-am pierut increderea si am gasit aici locul potrivit. Nu astept cu interes raspuns, demult nu mai astept raspunsuri pentru ca mereu "am ramas cu buza umflata". In cazul in care totusi e printre dumneavoastra cineva caruia i-ar pasa sau care ar trece prin acelasi lucru, sa imi dea un sfat, un repros, orice.
Multumesc !

Draga Irina,stii ce spune Parintele Arsenie Boca? ,,Daca oamenii iti fac dreptate si se poarta excesiv de frumos, DUMNEZEU ce sa-ti mai faca?,, ...adica aici n-o sa gasesti mangaiere prea multa si alinare...in lume...aici e locul unde ne formam trebuie sa rabdam si sa acceptam toate ca fiind vointa Domnului.rabdare si intelegere. fara asta ,fara suferinta nu exista evolutie. am stagna daca am fi fericiti tot timpul,ptr ca noi prin aceste necazuri trebuie sa ne intoarcem la sursa adica la DUMNEZEU, si atentie, sa facem din tot nu un scop ci un mijloc de a ajunge la Dumnezeu. acesta este tot secretul.pe mine m-a luminat mult Lazarev, am citit mult de acolo si m-a indreptat pe calea credintei. cauta Serghei Nicolae Lazarev, cartea a 8-a Dialoguri.ai de invatat multe. pace in sufletul tau .Doamne Ajuta!
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote