View Single Post
  #7  
Vechi 14.07.2009, 18:30:31
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Monica, daca-mi permiti sa reformulez, ceea ce spui tu ma duce cu gindul la faptul ca noi nu putem iubi cu iubirea lui Hristos deoarece noi ca Ortodocsi suntem mult prea pacatosi si nevrednici de acest dar de la Hristos, si ca urmare nu ne ramine decit sa continuam sa iubim in felul nostru interesat si egoist

...iar Hristos este asa un ideal, care nicidecum nu poate fi imitat sau la care se poate ajunge. Mie-mi suna ca o scuza convenabila de a persista in ceea ce vrem sa facem NOI nu El

Deci sa inteleg ca Hristos ne-a aratat lucruri si ne-a dat porunci la care putem DOAR aspira? imposibil de inFAPTuit?
Ca sa reformulez si eu: doar Hristos ne poate invata sa iubim cu adevarat. El ne invata si ne daruieste iubirea adevarata (dupa puterile noastre duhovnicesti).
Nu inteleg de ce spui ca suna ca o scuza. Omul care se afla gol (onest) inaintea lui Dumnezeu nu cauta scuze, nu va incerca sa se ascunda inaintea Domnului, nu voieste sa ramana intru ale lui, ci va fi bucuros sa faca ceea ce poate pentru a implini voia lui Dumnezeu. Voieste sa iubeasca, chiar daca nu stie bine cum, dar cere asta.
Reply With Quote