View Single Post
  #7  
Vechi 04.08.2009, 17:01:39
Marylin Marylin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit

Ce va face sa credeti ca doar ortodoxia detine adevarul absolut despre tot ce este legat de Dumnezeu? Daca Dumnezeu este UNUL singur, de ce e nevoie de atatea religii? Si de unde stiti voi care-i aia buna si care nu? Doar pt. ca ne-am nascut si am fost botezati in ortodoxism, nu inseamna ca trebuie sa fim surzi si orbi cand vine vorba de alte abordari spirituale. In definitiv, Dumnezeu nu este asa cum ni-L infatiseaza cartile religioase sau icoanele, EL ESTE CEEA CE ESTE, nu ceea ce ce ne imaginam sau suntem invatati noi ca este.
Mie mi se pare cu totul deosebit acel baietel, pare ca vine dintr-o lume in care functioneaza alte legi si alte valori, o lume in care Binele guverneaza...o lume in care am putea ajunge cu totii daca am avea ochi sa vedem si urechi sa auzim...Nu il mai criticati, incetati sa mai fiti critici, ar fi mai crestineasca o atitudine binevoitoare si iubitoare, decat una in care aratati cu degetul si puneti persoane la colt! In nici un caz acel copil nu este demonizat, el incearca sa ne ajute sa ne reamintim cine suntem de fapt... Suntem "mici" si in acelasi timp MARI, dar inca nu stim sa descoperim maretia din noi si sa o scoatem la suprafata, sa fim ceea ce Dumnezeu a vrut sa fim atunci cand ne-a creat...
Reply With Quote