View Single Post
  #3  
Vechi 12.02.2007, 23:57:58
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Sfântul Vasile cel Mare spunea ca "Pentru ca primii oameni n-au respectat postul, au fost dati afara din rai; noi trebuie sa-l respectam ca sa putem intra iarasi in rai". Deci postul era o caracteristica a starii paradisiace la care noi dorim sa ajungem.

Despre ce fel de post e vorba? Cum se tine acest post? De ce se tine? Cand se tine? Acestea ar fi numai cateva din intrebarile la care m-am gandit sa raspundem acum, inainte de Postul Pastilor, si astfel sa ne imbogatim reciproc. Ca poate daca nu putem noi sa postim, dar ii spunem altuia cum se face, fratele nostru va implini si astfel vom avea si noi o mica particica din jertfa lui. Asa ca fiecare sa vorbeasca fie din ce a auzit, fie din ce a facut pana acum, fie din ce ar dori sa faca de acum incolo.
Nimeni nu se lauda, nimeni nu da lectii, ci toti suntem frati si ne dorim sa ne bucuram vesnic impreuna.

Elena
Draga sora,iata ce am inteles eu,sper sa fie corect.Referitor la ce ai spus despre primii oameni ce n-au tinut postul,ei au incalcat postul si implicit porunca lui Dumnezeu de a nu manca din pomul cunoasterii binelui si raului.Stim ca in rai erau multi pomi,din toti puteau manca,dar nu din acesta.De ce?Marul,respectiv fructul, e ceva material,respectiv hrana.Eu aici fac o asociere intre ceilalti pomi din care puteau manca, si mancarea de post.Pomul din care nu aveau voie sa manance il asociez hranei de dulce.Mai stim de asemenea chiar de la Sf.Parinti ca stomacul este cauza tuturor pacatelor.De aceea cand oamenii din rai au fost cuprinsi de mandria de a fi ca Dumnezeu,dupa cum ii mintise diavolul, si au mancat din pomul interzis,au facut cel mai mare pacat.Iata aici isi are originea materialismul si rationalismul pagubos al timpurilor noastre.
Reply With Quote