View Single Post
  #4  
Vechi 13.02.2007, 11:15:00
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Iti multumsc f.mult ca ai propus acest topic,eu nu am avut curajul pt.ca nu stiu prea multe,astept de la tine si de la altii sa invat corect cum se posteste.Eu,postesc miercuri si luni de la 12am-pana la apusul soarelui a doua zi si atunci mananc paine si beau apa.Cateodata vinerea nu pot,nu ca nu am vointa,dar aici este zi libera si vin mereu musafiri la noi,dar cand sunt invitata vinerea ,nu ma duc ,prefer sa ies seara cu copiii la parc si imi cumpar o painica pakistaneza si putina apa.In postul mare ,urmez sfaturile despre post,zilele in care este voie mancare cu ulei si altele numai fructe,si zilele cu dezlegare.Bineinteles ,imi anunt si sotul ca postesc si trebuie sa ma inteleaga ca nu avem voie la contact sexual.De asmenea zilele de miercuri si vineri.
Am o MARE NEDUMERIRE,locuind de multi ani in afara tarii ,fiecare imi spune o varianta de post.Aici ,arabii crestini ortodocsi,postesc de la 12am-12pm,adica de la miezul noptii la pranz a doua zi,fara sa puna nimic in gura ,apoi mananca mancare numai cu ulei.Te rog din inima,lumineaza-ne si pe noi si rog pe Dumnezeu sa ma ierte daca gresesc.am raspuns cum stiu,stiu f.putin,dar m-a incurajat ultimele tale cuvinte.Dumnezeu sa-ti ajute!Doina
Reply With Quote