Subiect: CAZUL TANACU
View Single Post
  #27  
Vechi 22.02.2007, 17:45:35
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de dannsan
Am avut ocazia sa stau de vorba cu o "maicuta" implicata in cazul tanacu. Nu va spun cum si in ce imprejurari. Oricum, oficiale. Si am constatat, (cel putin in legatura cu "maicuta" respectiva ca... "nu prea o ducea capul"). Adica: Fiecare dintre noi isi explica anumite fenomene, banale sau nu. Adica fenomenele fizice explicate de stiinta, si recunoscute de intreaga lume nu mai sunt subiectul controverselor acum. Pana si biserica le accepta: (miscarea planetelor, energiiile, (electrica, petroliera, eoliana..s.a.m.d.).
La Tanacu ... timpul curent, masoara cam cu un secol in urma.
Eu consider "cazul Tanacu" cam ca un fel de secta religioasa initiata pe baze "crestine" dar cu conceptii locale, (si ilogice). Si, de altfel, cu aprobarea inaltelor fete bisericesti locale. Ca ele "e" cheia si lacata!
"e" prea multe de spus. Biserica cunoaste amanuntele acestui caz, dar, la fel cum viata politica este uneori, (de obicei), condusa de clanuri mafiote, (sau cu interese financiare), asa si in cadrul bisericii, uneori, isi fac aparitia unii clerici corupti.
Punct.

(DACA VOI nu cunoasteti!?.. de ce as cunoaste eu?). Ca mi-e mai bine acasa decat .. altundeva!
Ai perfecta dreptate...tu ai vorbit numai cu o maicuta si ai ajuns la o asemenea concluzie...dar daca ai vorbi cu mai multe maicute si calugari in general si din alte manastiri unde vei constata daca nu mai rau macar tot la fel,oare ce ai mai spune ? :)
Ca,din pacate cam asta este nivelul actual in proportie de 80% in manastirile actuale si la asa ceva casca gura unul si altul si se inchina ca la Sf.Moaste.
Ca dovada citeste-l pe curios si poti concluziona singur.