View Single Post
  #1  
Vechi 25.03.2010, 03:52:24
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit Dumnezeu are umor?

s-a mai vorbit despre Ras! .... nu mai repetam discutiile de pe acel topic, ...

Stim cu totii care e soarta glumetzilor ( aia de spun cu nonshalantza bancuri cu Dumnezeu, Sf Petru, al rau... etc) , stim cu totii care e soarta scriitorilor ,ziaristilor care scriu articole sau cartzi defaimatoare zeflemitoare la adresa lui Dumnezeu( gen Biblia hazlie etc)
stim cu totii ca nu ramane fara rasplata luarea Numelui Domnului in deshert!(by the way am mare grija cand ascult bancuri de genul asta, desi unele sunt bune aproape ca imi inghit rasu':) anyway...

DAR

Care este soarta scriitorilor SERIOSHI care scriu cu umor , povestiri deloc ortodoxe Eugen Ionescu, Beckett? ...sau pseudo si anti ortodoxe (Gen Umberto Eco,Paolo Cuelho,Llosa, Jules Verne) , sau periculos de erotice (gen Henri Miller,Pascal Bruckner, toata filozofia lumii de 2000 de ani incoace , 99% din dramaturgia lumii de 2000 de ani incoace ,
cartzi de altfel Foarte interesante ,unii spun geniale, multe dintre ele adulate chiar de noi ortodocsii... sau pictorii si sculptorii de geniu ai lumii majoritatea neortodocsi...

INTREBAREA GENERICA ESTE : AU CREAT ACESTI ARTISTI SUB OBLADUIREA DUHULUI SFANT?

caci fratilor e limpede de unde au avut inspiratie baietzii aia care au scris Coranul , Talmudul,biblia hazlie, si toata maculatura hindusa budhista etc...DAR parca mi-e greu sa-i
fac satanisti sau de inspiratie satanica pe toti artistii acestia minunati care ne mobileaza bibliotecile ,muzeele...

Cum vede Dumnezeu Cel in Treime Sfanta Slavit toate operele de arta lumesti care nu sunt intru Adevarul Nostru Ortodox! Are Dumnezeu umor? ...si pana unde poate merge cu gluma ?... si nu ma refer la umorul ABISAL (acel umor anecdotic Duhovnicesc atat de frumos Dar atat de Rar) ci la umorul universal pamantesc...

Doamne Ajuta!
__________________
"Doamne intoarce la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei, Amin!"
rugaciunea Parintelui Staret de la Busteni Gherontie Puiu
Reply With Quote