View Single Post
  #7  
Vechi 24.07.2011, 12:57:51
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci ..eretici? Si martiri?
Eu zic ca e o problema de compatibilitate aici.
Arunci eticheta de "eretici" cu mare usurinta, Cuvantul lui Dumnezeu este acelasi pentru ambii. Nu exista incompatibilitate intre Ortodoxie si Nestorianism, e doar o nuantare a naturii lui Hristos. Tinand cont ca Biblia nu spune explicit ca Fiul s-a nascut din vesnicie sau Fiul s-a nascut intr-un anumit timp istoric, ci tine de interpretare, de teologia filocalica,n-ar trebui sa te erijezi in Maestru Inchizitor , desconsiderandu-i pe ceilalti, catalogandu-i drept eretici, spus intr-un sens peiorativ. Nestorianismul este o doctrina crestina, la fel cum sunt si altele. De atitudinile inchizitorii trebuie sa ne debarasam. Eu inca n-am auzit nici un catolic, nici un protestant sa spuna ca Parintele Dumitru Staniloae ( Dumnezeu sa-l odihneasca) a fost un eretic, din cauza unei pozitii nuantate fata de al lor, din contra ei se aduna pentru a se hrani cu darurile teologiei sale. Teologia isi va implini rostul in masura in care va cultiva in mintea celor care o studiaza, puterea iubirii spre dezvoltarea ideilor la care el a ajuns. Pentru mine filonul spiritualitatii crestine il reprezinta Ortodoxia si Catolicismul, in timp ce pe restul cutelor crestine le consider imature spiritual, lipsite de adancimile de spiritualitate, inscrise in fenomenul desacralizarii progresive, insa chiar si asa, nu-mi permit sa-i cataloghezi pe neo-protestanti, de exemplu, drept „eretici” ,sa arunc aceasta anatema asupra lor, este exagerat spus.

Last edited by ioanna; 24.07.2011 at 13:48:42.
Reply With Quote